2 Kişiyle Yamaç Paraşütü Yapılır mı?

2-kisiyle-yamac-parasutu-yapilir-mi-1

Çoğu birey adrenalin aktivitelerine sevdiği bir kişi ile katılmak istiyor. Bu da 2 kişiyle yamaç paraşütü yapılır mı? sorusunun sıklıkla belirmesine sebep oluyor. Tandem uçuş hakkında bilgi sahibi olmayanlar ve daha önce paraşütle atlamayanlar, çift kişilik bir rezervasyon ihtimalini araştırıyor. Öncelikle böyle bir olasılığın mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Zira bu aktivite bir pilot ve bir katılımcı olmak üzere maksimum iki kişi ile gerçekleştirilmektedir. Sebeplerine ise yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Tek başına macera sporunun tadı çıkmaz diye düşünebilirsiniz. Yanınıza sevdiğiniz bir eş ya da dostu dahil ederek birlikte gökyüzünün tadını çıkarma talebiniz olabilir. Fakat ne yazık ki bu mümkün değil. Paragliding sporunda pilot hariç sadece bir kişi katılım hakkına sahip. Aslında bu durum sadece yamaç paraşütüne özel değil. Paraşütün olduğu hiçbir aktivitede iki kişi birden atlayış gerçekleştiremezsiniz. Uçuş okulları kadar sivil havacılığın da kuralları bu doğrultuda belirlenmiştir. Kısacası 2 kişiyle yamaç paraşütü yapılır mı? sorusunun net yanıtı hayır olacak.

2 Kişiyle Yamaç Paraşütü Neden Yapılmaz?

2 ya da 3 kişi ile paraşütle atlanmasının mümkün olmadığını belirttik. Aslında yamaç paraşütü 2 kişi ile yapılmaktadır. Fakat pilot +1 kişi olarak hesaplanmaktadır. Neden yapılamayacağı ise hava aracının teknik ve fiziksel özelliğiyle alakalı bir durum. Bu aktivitede en temel prensip güvenliktir. Birey ve uçuş güvenliğini riske atacak her türlü tutum ve davranıştan katı kurallar ile uzak durulur.

Hava aracını gökyüzünde tutan şey paraşütün içine dolan rüzgardır. Bu rüzgarın kaldırma kuvveti belli bir kiloya kadar müsaade eder. 2 veya 3 kişi binilmek istendiğinde rüzgarın kaldırma gücü yetmeyeceğinden dolayı süreç riske girme ihtimaline sahip. Temel olarak 2 kişiyle yamaç paraşütü neden yapılmaz? sorunsalının yanıtı bu yöndedir.

Minimum kilo yapısında olmanız 2 kişi ile paraşütle atlama yasağının gevşetilebileceği anlamına gelmez. Tandem uçuş her zaman için pilot +1 şeklinde gerçekleştirilmektedir. Eğer sevdiğiniz bir bireyi daha sürece dahil etmek istiyorsanız bunun da bir çözümü var. O da ikinci bir pilot ile aynı anda atlayışa geçmek. Yani siz bir pilot ile atlarken hemen ardınızdan sevdiğiniz kişi de atlayışa katılabilir. Böylelikle hava birlikte bir süzülme gerçekleştirmiş olacaksınız. Unutulmamalıdır ki paraşüt mesafeleri gökyüzünde yakın seviyelere geliyor.

2-kisiyle-yamac-parasutu-yapilir-mi-2
2 Kişiyle Yamaç Paraşütü Yapılır mı?

2 Kişiyle Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi?

Tandem uçuşlar kurallara uygun ve doğru ekipmanlar ile gerçekleştirildiğinde dünyanın en güvenilir sporlarından biri haline geliyor. Bu sebeple katı kurallar bütününe sahip. Pilotun yanında iki kişi daha bu hava aracına binememesi de buna dahil bir uygulamadır. Çünkü tehlike seviyesi yüksektir. Uçuş güvenliğini ikinci plana atan bir durum yaratır. Zaten bu bilgi öğrenildikten sonra katılımcılar böyle bir talepleri varsa da iptal etmektedirler.

Paraşütle atlamanın en keyifli yanlarından birisi, gökyüzünde ağır ve sakin bir süzülme sürecini oluşturması. Bunda da en temel faktörlerden biri hava aracına bağlı olan kilo ağırlığı. Pilot ile birlikte bir katılımcı olduğunda en ideal kilo seviyesine ulaşılmaktadır. Fakat +1 kişi ile uçuşun tüm dengesi bozulur. Zaten kurallar gereği böyle bir durum da yaşanması mümkün değil.

SKY Fethiye ile uçmak, bölgenin en güvenli ve keyifli deneyimini yaşamak anlamına geliyor. Pilot ile sizin bir arada olduğu bir gökyüzü macerası yaşanıyor. Eğer ki sevdiğiniz kişi ile de havada birlikte olmak istiyorsanız yedek pilotlarımız ve paraşütlerimiz her zaman hazır. Rezervasyon için bizi aramanız yeterli olacak. Güzel bir gökyüzü deneyimi diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir