Babadağ Teleferik Ücreti ve 2024 Çalışma Saatleri

Babadağ teleferik ücreti gerek doğa tutkunları gerekse de yamaç paraşütüyle eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenler için merak edilen bir konu. Ölüdeniz bölgesinde heybetli yapısıyla 7’den 70’e herkesi kendine hayran bırakan bu coğrafi yapı, bünyesinde gerçekleştirilen aktiviteler ile her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor. Her sezon boyunca ilgi yoğun. Özellikle de dünyanın en güzel paraşütle atlama pistine sahip olması, ona olan ilgiyi daha da katlıyor.

Geçmişte Babadağ’ın zirvesine çıkmak isteyen bireyler için sadece dar bir araç yolu bulunuyordu. Sadece arabayla çıkmak mümkündü. Ancak hem zorlu virajları hem de mesafeyi uzatmasıyla süreci daha zor ve meşakkatli hale getiriyordu bu seçenek. Ancak geçtiğimiz yıllarda kurulan teleferik sayesinde turistler derin bir ‘oh’ çekti dersek abartmış olmayız.

Zira artık sadece birkaç dakika içerisinde dağın zirvesine çıkabiliyorsunuz. Hem zamandan tasarruf ediyor ve de fiyat yönünden ekonomik bir avantaj elde ediyorsunuz. Peki ama 2024 yılında bu bölgedeki teleferik ücreti ne kadar oldu? Kaç TL ve daha da önemlisi pahalı bir yöntem mi? Merak ettiklerinizi araştırdık ve en güvenilir cevapları derledik.

Babadağ Teleferik Ücreti ve 2023 Çalışma Saatleri
Babadağ Teleferik Ücreti

Babadağ teleferik ücreti her yıl belli oranlarda güncellenmektedir. Bir belediye işletmesi olan bu tesis, bu özel yönüyle kullanıcılara avantajlı fiyatlar sunuyor. Pahalı değil. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira ülkemizdeki diğer teleferiklerin fiyatları göz önünde bulundurulunca rahatlıkla bütçe dostu olduğu görülmektedir. Üstelik şehit yakınları ve gazilere de ücretsiz olarak hizmet sunuluyor. Ne kadar olduğuna bir göz atalım.

2024 Babadağ Teleferik ücret listesi:

YAŞ GRUBU ÜCRET
8 yaş üstü gidiş – dönüş bileti 320,00 TL
Öğrenci gidiş – dönüş bileti 320,00 TL
Özel gereksinim sahibi kişiler için bilet 320,00 TL
Şehit yakınları Ücretsiz
Gaziler Ücretsiz
7 yaş altı misafirler Ücretsiz

 

Babadağ Teleferik Fiyat 2024

Yamaç paraşütü deneyimini yaşamak isteyenler mutlaka Babadağ zirvesine çıkması gerekiyor. Bunun için 3 yol mevcut. Arabayla ulaşım, yaya ulaşım ve teleferik ile ulaşım. Arabayla gitmek yorucu ve uzun zaman alıyor. Aynı şekilde dağcılık ya da tırmanıcılık faaliyeti ile çıkmak da hayli meşakkatli. En iyi alternatif olarak karşımıza çıkan teleferik ile çıkışta ise hem çok kısa sürede zirveye ulaşılıyor hem de hiçbir yorgunluğa mahal verilmiyor. Peki ama Babadağ teleferik fiyat yönünden 2024yılı için ne kadar belirlendi. Bireyler bunun yanıtını bildiğinde gişelere hazırlıklı gidecektir.

Babadağ teleferik fiyat listesi:

 

 

  • Babadağ teleferik misafir giriş ücreti: 425 TL
  • Babadağ teleferik pilot giriş ücreti: 150 TL
  • Babadağ teleferik misafir giriş ücreti: 425 TL
  • +8 yaş için bilet fiyatı: 3200 TL
  • Babadağ teleferik öğrenciler için bilet fiyatı: 320 TL
  • Özel kişiler için bilet fiyatı: 320 TL
  • Şehit yakınları için bilet fiyatı: Ücretsiz
  • Gaziler için bilet fiyatı: Ücretsiz
  • 7 yaş altı için bilet fiyatı: Ücretsiz

Görüleceği üzere Babadağ teleferik ücreti gayet makul oranlarda. Ayrıca şehit yakınları, gaziler, 7 yaş altı ve engelli bireyler için bilet ödemesi alınmıyor. Elbette bu kişilerin kimlik ibra etmesi isteniyor. Aynı şekilde indirimden yararlanan öğrencilerin de mutlaka kimlik ibra etme zorunluluğu var. Ayrıca sadece gidiş için bilet satılmadığını belirtmekte fayda var. Her koşulda kullansanız da kullanmasanız da gidiş dönüş olarak satın alıyorsunuz. Kullanmadığınız hakkınız olursa başka seferde bunu değerlendirebilirsiniz.

babadağ-teleerik-uçreti-2
Babadağ Teleferik Ücreti

Babadağ Teleferik Saatleri

Teleferiği kullanacaklar için saatler ve seferler çok önemli bir detay olabiliyor. Zira yukarıdaki paraşüt etkinliklerinde rezervasyonu olan kişiler bu aktiviteye geç kalmak istemez. Zamanında pistte olmak için çıkış zamanlarını ya da açık kapalı gibi durumları bilmesi gerekir. Böylece geç kalma gibi sorunsallar ile karşılaşılmaz.

Öncelikle sezonda haftanın 7 günü açık olduğunu belirtelim. Yani cumartesi ve pazar günleri de teleferikler aktif olarak faaliyet gösteriyor. Çok nadir de olsa hava koşullarının bozulmasına bağlı olarak kapalı olma durumları yaşanmakta. Böyle zamanlarda sitemiz üzerinden güncel çalışma saatlerine erişebilirsiniz.

Babadağ teleferik çalışma saatleri tablosu:

DIR-DİR 1200 METRE 1700 METRE 1800 METRE 1900 METRE
Ocak 10:00 – 19:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Şubat 10:00 – 19:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Mart 10:00 – 19:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Nisan 10:00 – 20:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Mayıs 08:00 – 21:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Haziran 08:00 – 21:30 08:00 – 21:30 13:00 – 19:30 Kapalı
Temmuz 08:00 – 23:00 08:00 – 23:00 08:00 – 20:00 Kapalı
Ağustos 08:00 – 23:00 08:00 – 23:00 08:00 – 20:00 Kapalı
Eylül 08:00 – 23:00 08:00 – 23:00 08:00 – 19:00 Kapalı
Ekim 08:00 – 23:00 08:00 – 23:00 08:00 – 19:00 Kapalı
Kasım 10:00 – 19:00 Kapalı Kapalı Kapalı
Aralık 10:00 – 19:00 Kapalı Kapalı Kapalı

 

Yukarıda belirttiğimiz Babadağ teleferik saatleri, hava koşullarına bağlı olarak değişim gösterebilir. Bu sebeple gitmeden evvel anlık olarak sefer planlaması hakkında bilgi almanızı öneriyoruz. Sağlıklı bilgi, planlamanızı doğru yapmanızı sağlayacaktır. Aksi halde yamaç paraşütü ve diğer etkinliklerinize geç kalma riskiniz var.

Babadağ Teleferik Nerede?

Babadağ teleferik Fethiye bölgesinde yer almaktadır. Muğla’nın bu şirin bölgesinde bulunan dağa çıkmak için kullanılan teleferik ve telesiyeje ulaşmak için nasıl gidilebileceği sıklıkla gündem oluyor. Adres olarak Ölüdeniz mahallesinin Yaşam caddesi üzerinde bulunduğunu belirtelim. Buraya ulaşım hayli kolay. Dilerseniz dolmuşlar ile ya da toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Ayrı şahsi araçlarıyla gidecekler için özel bir otopark alanı da mevcut. Aracınızı buraya bırakarak gönül rahatlığıyla zirveye çıkabiliyorsunuz.

babadağ-teleerik-uçreti-3
Babadağ Teleferik Ücreti

Babadağ teleferik ücreti kadar nasıl gidileceğini merak edenler için çok sayıda alternatif sunduk. Yetişkinler 180 TL öğrenciler ise 145 TL vererek yukarıya çıkabilir. Aşağıda arabasını bırakanlar için otopark ücreti ise ortalama 50 TL civarındadır. Yaklaşık 6 saat aracınız burada kalabilir. Fakat eğer yamaç paraşütü için çıkıyorsanız şahsi aracınızla gelmenizi önermiyoruz. Çünkü atlayış sonrasında bölgeye biraz uzak olan Ölüdeniz Plajı’na iniş gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar buraya dönüp aracınızı almak biraz zahmetli olabilir.

Adres: Ölüdeniz Mahallesi, Ölüdeniz Cd. 48340 Fethiye / Muğla

Babadağ Teleferik İletişim

Teleferikle yukarı çıkmak isteyenler gerek güncel fiyatlar gerekse de çalışma saatleri hakkında bilgi almak için telefonla buraya iletişim kurmak isteyebilirler. Bunun için de telefon bilgileri gerekli. Tesisin mesai saatleri içerisinde aktif olan numarası 444 7 759 olarak belirlendi. Burayı arayarak her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Babadağ’da Ne Yapılır?

  1. Fethiye yamaç paraşütü
fethiye yamaç paraşütü
Yamaç paraşütü

Babadağ’da yapılacak en güzel aktiviteler arasında kesinlikle 1. sırada yamaç paraşütü aktivitesi gelmektedir. Babadağ’a her yıl yüzbinlerce insan çıkmakta ve bu harika manzaradan yamaç paraşütü yapmaktadır. Fethiye Babadağ yamaç paraşütü konusunda şüphesiz Dünya’nın en harika manzarasına sahip bir dağdır.

2. Babadağ’da akşam yemeği

babadağ restoran
Babadağ kahvaltı

Babadağ’da akşam yemeği yemek bir ayrıcalıktır. Bu harika manzarada bir yandan gün batımı manzarası, bir yandan kalkış yapan yamaç paraşütleri ve harika yemekler ile romantik bir akşam yemeğini denemeden Fethiye tatilinizi sonlandırmamalısınız.

3. Babadağ konserleri

Babadağ'da neler yapılır
Babadağ konserleri

Her yıl Babadağ 1200 metre pistinde bulunan açık hava konser alanında onlarca sanatçının geldiği harika konserler düzenlenmektedir. Tatiliniz sırasında bu konserlerden bir tanesine denk geldiyseniz mutlaka bu konserlere katılmalı ve tatilinizi daha güzel hale getirmelisiniz.

Babadağ Yamaç paraşütü

Önemli Bilgilendirme: Babadağ’a aracınız ile çıkacaksanız lütfen iki defa düşünün! Babadağ yolu yamaç paraşütü firmalarının çok sık kullandığı bir yoldur. Bu yol oldukça dar ve zorludur. Önceliğiniz her zaman teleferik olmalıdır!

Babadağ’da yamaç paraşütü yapmak için kullanılan 5 farklı yamaç paraşüt pisti vardır. Bu pisler;
1200 Metre pisti: Teleferiğin ilk durağıdır ve genellikle kış aylarında daha üst pistlerde kar olduğundan uçuşun yapıldığı yamaç paraşütü pistidir.

1700 Metre pisti: Yaz aylarında genellikle en sık kullanılan yamaç paraşütü pistidir. Fethiye’de uçuş yapmış arkadaşlarınızın çoğu bu tepeden uçuş yapmıştır. Ve genellikle Babadağ’da çekilmiş fotoğraf karelerinin kapak fotoğrafı niteliğindedir. Burada bir restoran, tuvaletler, yamaç paraşütü yapanları izlerken kahvenizi veya içeceğinizi yudumlayabileceğiniz bir teras bulunmaktadır.

Ayrıca terasa giden köprünün hemen altında balıklar, hemen üstünüzden teleferikle geçen insanları görmeniz pek mümkündür. 1700 metre yamaç paraşütü pisti yamaç paraşütü için hava şartlarının en uygun olduğu tepelerin en başında gelir. Eğer uçuş yapmayı düşünüyorsanız bu pistten uçma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

1800 Metre pisti: Bu piste giden bir teleferik yoktur. Burası için teleferik ile geldiğiniz son durak olan 1700 metre durağında inip tekrar telesiyeje binerek ulaşabilirsiniz. Burada yine bir küçük restoran bulunmaktadır. Burada genellikle gün batımını izlemek isteyenler için uygun bir hamburger restoranı vardır. Restoran ve yamaç paraşütü kalkış alanı aynı tarafa bakmadığından, restoranda otururken uçuş yapanları izlemeniz zordur.

Bu nedenle kalkış yapanları izlemek istiyorsanız tavsiyemiz 1700 metre pistidir. Ama 1800 metre pistinden kalkış yapanları izlemek istiyorsanız yine buradan uçuşları izlemeniz için ayrıca bir alan bulunmaktadır.

1965 Metre pisti: Burası Babadağ’ın en yüksek pistidir. Bu pist diğer kalkış alanlarına göre daha küçüktür ve hava durumundan dolayı daha az uçuşa elverişlidir ancak en yüksekten uçmayı arzulayanların favorisidir.  Bu piste çıkan bir teleferik bulunmamaktadır. Eğer buraya uçuş izlemeye gitmek istiyorsanız yine telesiyej kullanarak çıkış yapabilirsiniz.

1950 Metre Patara pisti: Bu pist 1965 metre zirve pistinin hemen altında ve 50 metre yakınında bulunur. Zirve pistinden daha uzun ve daha büyüktür. Yamaç paraşütü için kalkışlar genellikle sabah saatlerinde uygundur.

Hatırlatma: 1800 metre pistinin üzerinde bulunan pistler için genellikle telesiyej kapalıdır!

YouTube video

Babadağ Restoran

Babadağ’da bir kaç restoran bulunmaktadır. Genellikle uçuşların en sık olduğu ve kalkış yapanların daha rahat izlenebilmesi için 1700 metre de bulunan restoran tercih edilmektedir. Bu restoranın çok kaliteli şefleri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bizim favorimiz burada bir kahvaltı, gün batımında akşam yemeği veya hamburger menüdür.

Babadağ restoran için rezervasyon gerekiyor mu?

Restoranlarda yemek için genellikle rezervasyon yapmanızda fayda var. Çünkü yaz aylarında boş masa bulmanız neredeyse imkansızdır. Eğer sezon dışında gidecekseniz rezervasyon yapmanıza gerek yoktur.

 

Fethiye’nin en güzel lokasyonlarından biri olan Babadağ’da birbirinden güzel seçenekler bulunmaktadır. Buraya gelmek için bireyleri cezbeden çok sayıda seçenek mevcut. Burası sadece yamaç paraşütüyle ünlü gibi görünebilir. Doğru fakat daha çok sayıda yapılacak unsur bulunuyor. Örneğin Trekking yapmak için harika bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Zaten güzel turlar da düzenlenmektedir. Ayrıca kamp severler için de çok sayıda noktası bulunuyor. Çadırınızla bu bölgelere giderek doğanın kalbinde bir gece geçirmeniz mümkün.

Babadağ teleferik ücreti ve çok daha fazlası hakkında bilgi sağladık. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak siz de tatil planlamanızı yapabilirsiniz. SKY Fethiye’nin turlarından yararlandığınızda yukarı çıkış da dahil olmak üzere birçok konuda paket programına dahil oluyorsunuz. Yani uçuş okulumuz sizin adınızı her türlü detayı düşünüyor. Şimdiden sizlere keyifli bir tatil dönemi ve uçuş süreci diliyoruz.

Babadağ yamaç paraşütü videoları için Youtube sayfası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir