Çocuklar Yamaç Paraşütü Yapabilir mi?

cocuklar-yamac-parasutu-yapabilir-mi-2

Paraşütle atlamak, gökyüzünde süzülmek ve eşsiz bir deneyim yaşamak sadece yetişkinlere özgü bir şey gibi algılanıyor. Oysa uçma tutkusu henüz çocuk yaşlarda başlayan bir şey. Günümüzün en popüler uçma etkinliği paragliding olduğu için sıklıkla çocuklar yamaç paraşütü yapabilir mi? sorunsalı gündemde yer ediniyor. Özellikle aileler tandem rezervasyonlarında ailenin minik üyelerini de dahil ederek güzel bir süreç yaşamak niyetinde.

YouTube video

Ülkemizin en güzel uçuş pistine sahip olan Fethiye ilçesi, yılda dört mevsim tutkusu uçmak olan bireyleri ağırlamaya devam ediyor. 7’den 70’e tabiri gerçekten de burada hayat buluyor. Bugün çok sayıda 70 yaş üstü birey Babadağ pistine gelerek eğlencenin bir parçası olmaktadır. Hatta dünyanın en yaşlı tandem katılımcısı ise 102 yaşındadır. Üst sınırda görüleceği gibi ilgi büyük. Fakat sadece üst sınır mı? Elbette hayır. Çocuklar yamaç paraşütü yapabilir mi? sorusu için verilebilecek en güzel cevap evet olacak. İşte detaylar…

Çocukların yamaç paraşütündeki yerini öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Bugün aileler 14 – 15 yaşındaki çocuklarının dahi bu sporu gerçekleştiremeyeceğini düşünüyor. Oysa Babadağ pistinde henüz 4 yaşında olan onlarca minik dostumuz atlayış gerçekleştiriyor. Evet doğru duydunuz. 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklar çok sık paraşütle atlamayı tercih etmektedirler. Belki korkacaklarını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Zira çocuklar, yetişkinlerden daha soğuk kanlı oluyor.

Çocukların büyük bir kısmı gökyüzündeyken hiç korkmuyor. Çünkü onların henüz yükseklik algısı oluşmamış oluyor. Bu iyi bir avantaj. Minik yaşta uçan bir çocuk birçok yönden fayda sağlar. İşte onlardan bazıları…

 1. Gökyüzü ile erken yaşta tanışan çocuklar, ilerleyen yaşlarında uçmaktan asla korkmaz.
 2. Gökyüzünü çok sevecekleri için belki de geleceğin en iyi pilotları arasında yer alır.
 3. Böyle özel bir deneyim yaşadıkları için öz güvenleri artar. Sosyal yaşamda özgüven çok önemli.
 4. Aileler hep birlikte güzel ve unutulmaz bir aktiviteye imza atmış olur.

Uçmaktan Korkan Çocuklar Yamaç Paraşütü Yapabilir mi?

Yükseklik korkusunun herhangi bir yaşı yoktur. Fakat henüz yer çekimine çok az maruz kaldıkları için çocuklarda bu korku çok az seviyede görülmektedir. Bugün 50 yaşındaki birinin uçma korkusuyla 5 yaşındaki bir çocuğun korku seviyesinin aynı olması zaten beklenemez. Zaten pilotlarımızdın bunca yıllık tecrübelerinde en keyifli ve sorunsuz uçuşların 4 ila 16 yaş arasındakilerle gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer siz de evladınızın uçma tutkusunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak istiyorsanız, hemen şimdi Fethiye pistine bekleniyorsunuz.

cocuklar-yamac-parasutu-yapabilir-mi-1
Çocuklar Yamaç Paraşütü Yapabilir mi?

Yamaç paraşütünde uçabilen çocukların yaşlar:

 • 4 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 5 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 6 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 7 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 8 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 8 yaşında çocuklar uçabilir.
 • 9 yaşında çocuklar uçabilir.
 • +10 yaş ve üzeri çocuklar uçabilir.

Görüldüğü üzere uçmanın gerçekten de yaşı yok. Aileler uçmayı isteyen çocuklarının bu tutkusunu ertelememeli ve küçük yaşlarda tandem ile gerçekleştirmelerine olanak sunmalıdır. Bu konuda profesyonel bir firma seçmenizde de fayda var. Böylece deneyimli eğitmenler çocuklarınızın yönlendirmelerini ve süreçten keyif almalarını sağlayacak. Seçim yaparken özellikle çocuklu uçuşlar konusunda deneyimli bir pilot ile anlaşmanızı öneriyoruz. Çünkü profesyonel kişilerin çocuklara yaklaşımı çok daha iyi olmaktadır.

Dilerseniz SKY Fethiye’den rezervasyon yaptırarak çocuğunuz ile birlikte uçabilirsiniz. Havada hoş bir karşılaşma yaşayarak birlikte bir poza imza atabilirsiniz. Sizlere harika fırsatlar sunuyoruz. Tutkunuzu ertelemeyin. Daha da önemlisi çocuklarınızın tutkularını yaşamalarına imkan tanıyın. Unutmayın, hayalinizi gerçekleştirmek için bugün harika bir gün.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Yamaç Paraşütü Kadın Pilot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir