Dalaman Rafting Turu ve Fiyatları

dalaman-rafting-2

Dalaman, coğrafi konumu ve yapısıyla rafting tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor. Dalaman rafting turu uygulamaları her yaz on binlerce yerli ve yabancı turistin katılımına tanıklık ediyor. Etkinlik Dalaman Çayı üzerinde gerçekleşiyor. Bireysel ya da ailece grup katılımlarına imkan tanıyan bu aktiviteyi yazımızda yakından tanıyacağız.

Adrenalin tutkunu olanlar derin bir vadi arasında akan çayda en yüksek seviyede hissedebilmektedir. Fethiye kadar Dalaman rafting turları da yoğun ilgi görmektedir. Su desisi yüksek olan Dalaman Çayı, bu aktivite için her yönüyle uygunluk sağlıyor. İster profesyonel olun isterse de bu alanda hiçbir deneyiminiz olmasın katılım gerçekleştirebiliyorsunuz. Sadece adrenalin sunmuyor sizlere, aynı zamanda doğanın kalbine bir yolculuk ve keşif imkanı da tanıyor. Peki ama Dalaman rafting nedir? Nerede yapılır? Güncel fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

fethiye rafting
fethiye rafting

Dalaman Rafting Nedir?

Azgın nehir sularında bir bot üzerinde düşmeme ve botu rota üzerinde tutma mücadelesine Dalaman Rafting denir. Botlarda 8 ya da 10 kişi bulunur. Kürekler vasıtasıyla bota yön verilir ve suyun üzerinde devrilmeden ilerlemesi sağlanır. Her anı heyecan dolu bir extreme sporudur kesinlikle. Fethiye tatili programlarına eklenmesi gereken bu aktiviteyi SKY Fethiye ayrıcalığıyla gerçekleştirme ister misiniz? Muğla bölgesinde en kaliteli rafting turlarını düzenliyoruz. Sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Rafting heyecanını bilmek için Dalaman Çayı’nı yakından tanımak da önemli. Bu çay, Akdeniz ve Ege sınırları arasında kalmış ve toplamda 229 kilometreye sahip yapısıyla karşımıza çıkıyor. Bu mesafenin 26 kilometrelik kısmında rafting sporu icra ediliyor. Zorluk seviyesi ise uluslararası literatüre göre 3-4 seviyesinde belirlenmiştir. Dar ve derin bir vadide ilerler çay. Katılımcılar için unutulması zor harikulade doğal manzaralar sunar süreç boyunca.

Kaynak: Wikipedia

Saklıkent Rafting turu ile karşılaştırırsak hemen hemen aynı heyecanı sunmaktadır sizlere. Ama Saklıkent Rafting turu bölgede daha fazla ilgi görmektedir. Çünkü kanyon içerisinde harika bir coğrafi yapı var. SKY Fethiye burada da tur etkinlikleri düzenlemektedir. Kapsamlı turlarımız hakkında bilgi edinmek ve rezervasyon için bizi arayın.

Dalaman Rafting Nasıl Yapılır?

Şişme bot üzerinde yapılır. Katılımcılar ellerindeki kürekler ile botu dengede tutar. Aynı zamanda hız seviyesini de bu kürekler sayesinde ayarlamaktadır. Burada takım çalışması önemli. Çünkü rafting bir takım koordinasyon işidir. Aynı anda koordineli bir şekilde kürek hareketleri yapılırsa çok daha eğlenceli ve kahkaha dolu bir süreç yaşanır. Aynı zamanda rota üzerinde yüksek tümsekler var. Buradan düşerken yaşanan eğlencenin seviyesini çok sayıda aktivitede bulmanız mümkün değil. Suya meydan okumanın hazzı size çok farklı bir mutluluk yaşatacak.

Dalaman Rafting Fiyat

Fethiye sınırları içerisinde yer alan Dalaman Çayı üzerinde rafting yapmak için belli oranda bir hizmet bedeli ödüyorsunuz. Ödediğiniz ücret dışında herhangi bir ekstra bedel talep edilmiyor. Ekipman kiralamaya da ihtiyacınız yok zira tüm araç gereçler sizlere temin ediliyor. Kişi başı 500 TL’den başlayan ve dönemsel tarihlere göre farklılıklar görülen bir liste mevcut. Güncel rakamlar için her zaman firma aranarak oran alınmalıdır. 7 yaş üzeri kişiler katılabiliyor. Her yaş için bir kişilik ödeme alınıyor.

Dalaman’da Rafting Turu Ne Kadar?

Makul fiyatlar ile rezervasyon yaptırabilirsiniz. 2022-2023 döneminde 500 liradan başlayan fiyatlar ile yerinizi ayırtabilirsiniz. Tur kapsamında yeme içme gibi alımlarınız ekstra ödeme gerektirmektedir. Bu ücret karşılığında sadece aktiviteyi deneyimliyorsunuz.

dalaman-rafting-3
Dalaman Rafting

Dalaman Rafting Turu

Tura katılmak için sıkı bir rafting deneyiminizin olmasına gerek yok. Çünkü nehir kenarında aktivite öncesi kürekler ile mini bir eğitim veriliyor. Gerekli olan temel gereksinimleri bu süreçte ediniyorsunuz zaten. Nehirde başlayan yolculuk boyunca da özel rehberler sizlere eşlik ediyor. %100 güvenli bir şekilde eğlenebiliyorsunuz.

Dalaman’daki rafting turunun programı:

  • Nehir kenarında ön bilgilendirme eğitimleri verilir.
  • 6-8-10 kişilik botlar ile serüven başlar.
  • Parkur boyunca rehberler size eşlik eder.
  • Dik inişli yerlerde yüksek adrenalin yaşamak.
  • Nehrin durgun kısımlarında doğal jakuzilerde dinlenme keyfi.
  • Profesyonel fotoğraf ve video çekimleri
  • Öğle yemeği.

Tatilde farklı bir heyecanı arayışı içinde oluyor bireyler çoğu kez. Fethiye’nin güneşi, kumu ve denizi elbette eğlence ve keyif dolu ancak adrenalin yönü daha da ön plandadır. Yamaç paraşütü birinci sıradaki extreme aktivitesiyken ikinci sırada rafting organizasyonları bulunuyor. İki farklı yerde gerçekleşiyor etkinlik. İlki Dalaman Çayı iken diğeri de Saklıkent Kanyonu üzerinde oluyor. Her iki parkur da muazzam güzellikleri barındırıyor içinde. Su güvenlik seviyesi de +3 -4 olarak ölçülmüştür. Yani bunun raftingdeki karşılığı ne kolay ne de zor bir parkurdur. Tam ideal seviyede anlamına geliyor diyebiliriz. Zaten aşırı kolay ve durgun sularda raftinge başlamak sizlere keyif vermez. Spordan ilk deneyimde dahi sıkılabilirsiniz. Bunun için bu iki parkuru da muhakkak denemelisiniz.

Dalaman rafting turu profesyonellerce düzenlenmektedir. Her ne kadar çok güvenli bir aktivite olsa da deneyimli ekiplerin önderlik etmesi çok önemli bir detay. Bu sayede sağlığınız riske girmiyor. Ailecek, çocuklarınızla güzel anlar yaşayabiliyorsunuz. SKY Fethiye ailesi Muğla bölgesinin en kapsamlı ve deneyimli extreme aktivite düzenleyicisidir.

Dalaman Rafting Nerede Yapılır?

Dalama Çayı üzerinde yapılır. Kimi rota 26 kilometre uzunluktayken bazısı da 13 kilometre uzunluğundadır. Aktivite süresinin 2-3 saat aralığında olması da cezbedici. Ödediğiniz ücrete göre karşılığını hayli fazla alıyorsunuz. Hiç düşünmeden tatil programınızda yer vereceğiniz bu aktivite için telefonlarınızı bekliyoruz.

Dalaman Rafting Yasaklandı mı?

Yaz sezonunda turist akınına uğrayan Dalaman rafting turu, bir dönem yasaklandığı için, günümüzde de yapılmadığı düşüncesi olabiliyor. Bu karar 2011 senesinde çıktı ve bölgede yapılacak HES çalışmaları sebebiyle yasaklanmıştı. Ancak yasak kalktı ve günümüzde adrenalin dolu süreç tam gaz devam etmektedir. 2022 ve 2023 sezonlarında siz de gönül rahatlığıyla nehrin üzerinde olabilirsiniz.

dalaman-rafting-4
Dalaman Rafting

Kimler Dalaman Rafting Yapabilir?

Her yaştan bireyin yapabileceği bir spordur rafting. Kadın ve erkek bireyler katılabilir. Sağlık sorunu adrenaline uygun olanlar bot üzerinde yer alabiliyor. Hamile bireylerin katılımı uygun değil. Kalp krizi ve yüksek tansiyon hastaları da doktorlarından onay almadan katılmasını önermeyoruz.

Dalaman Rafting mi Saklıkent Rafting mi?

Bu kıyaslamanın sıkça yapıldığına şahit oluyoruz. Her iki rafting bölgesi de kendi içerisinde harikulade avantajlar ve özellikler taşımaktadır. Bu konuda karar vermek çoğu zaman zor olabilir. Ama bizlerin bu konuda öncelikle tavsiyemiz Saklıkent rafting turudur. Bölge gerçek anlamda bu spor için biçilmiş bir kaftan özelliğinde. Ayrıca rafting dışında çamur banyosu gibi eşsiz bir deneyim sunuyor bölge size. Gelmişken Saklıkent kanyonundaki doğal yapıları da gezerek bir keşif yaşayabilirsiniz.

Dalaman rafting de su desisi, heyecan seviyesi ve rota uzunluğuyla ideal bir etkinlik noktasıdır. Bu bölgeye yakınsanız kesinlikle çekinmeden tercih edebilirsiniz. SKY Fethiye ile güvenli süreç sizi bekliyor. Whatsapp numaramızdan hem iletişim kurabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Muğla Yamaç Paraşütü | En Güzel Yamaç Paraşütü Yerleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir