Dünyanın En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

dunyanin-en-guzel-yamac-parasutu-noktalari-1

Dünyanın en güzel yamaç paraşütü noktaları, bu sporu profesyonel olarak yapanların merak ettiği bir konu. Sadece pilotların değil aynı zamanda tandem uçuşa katılan gökyüzü sevdalılarını da ilgilendiriyor. Daha önce Fethiye’de uçtuysanız ve farklı bir deneyim arıyorsanız dünyada harika noktalar var. SKY Fethiye pilotlarının hepsi dünyadaki bu harika pistlerde uçuş gerçekleştirdi. Deneyimlerimizi aktardığımız bu yazıyı keyifle okumanızı diliyoruz.

Uçmak, insanoğlunun başını göğe kaldırdığı andan beri hep hayali oldu. Yani tarih sahnesindeki her anında insan uçmak istedi. Gökyüzünde süzülmek ise Hezarfen Ahmet Çelebi ile başladı. Leonardo da Vinci’nin tasarımlarını geliştiren Hezarfen, Galata Kulesi’nde atlayarak yeni bir çağı başlattı. Günümüzde kullanılan yamaç paraşütlerinin de temelinde o teknoloji bulunuyor.

Yamaç paraşütü dendiğinde tüm dünyada akla ilk Fethiye Ölüdeniz geliyor. Haksız da sayılmaz. Çünkü Babadağ pistinden kalkan paraşütler ortalama yarım saat gökyüzünde süzülüyor. Katılımcılara ise harika manzaranın keyfini çıkarmak kalıyor. Peki dünyanın en güzel yamaç paraşütü noktaları nereler? İşte detaylar…

dunyanin-en-guzel-yamac-parasutu-noktalari-2
Dünyanın En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Dünyan En İyi Yamaç Paraşütü Pistleri

Ülkemizde yamaç paraşütü en çok Fethiye’de gerçekleştiriliyor. Fakat dünya genelinde de birbirinden güzel pistler mevcut. Ölüdeniz’de edindiğiniz deneyimleri global pistlerde değerlendirebilirsiniz. Gelin hep birlikte dünyanın en güzel yamaç paraşütü noktaları neler inceleyelim…

1.      Ölüdeniz Yamaç Paraşütü / Türkiye

Dünya genelinde yamaç paraşütü tutkunları için Ölüdeniz özel bir yere sahip. Çünkü profesyonel pilotlar her yıl burada uçuş gerçekleştirmek için sıraya giriyor. Bunda birçok etkili sebep var. Manzaranın güzelliği, hava şartlarının uygunluğu ve birçok etken buranın sevilmesini sağlıyor. Fethiye yamaç paraşütü özelliklerini birkaç madde belirtmek mümkün:

  • Babadağ pist yüksekliği 1700 metre
  • Hava şartları yamaç paraşütü için çok elverişli.
  • Tandem uçuş yapılıyor.
  • Ulaşım karayolu ya da teleferikle sağlanıyor.

2.      Dune de Pilat Yamaç Paraşütü / Fransa

Dune de Pilat her yıl binlerce yamaç paraşütü sevdalısına ev sahipliği yapıyor. Aslında burası Atlas okyanusu eteklerinde yer alan bir kum tepesi. Bu da harika bir manzara sunuyor. Her yıl burada birbirinden güzel uçuş aktiviteleri düzenleniyor. Gündüz gökyüzünde kuş gibi süzülürken geceleri de müzikli eğlencelere katılma şansınız var.

3.      Wengen Yamaç Paraşütü / İsviçre

İsviçre’nin dağlık yapısı herkesçe malum. Bu özelliği de onu yamaç paraşütü için eşsiz bir hale getiriyor. Bölgede birçok pist var. Fakat en popüler olanı Wengen yamaç paraşütü pisti. Üstelik sadece profesyoneller değil aynı zamanda başlangıç seviyesinde olan pilotlar da uçuş gerçekleştirebiliyor. Kıscası Wengen pisti, dünyanın en güzel yamaç paraşütü noktaları listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.

4.      Danyang Yamaç Paraşütü / Güney Kore

Yamaç paraşütü yapmak için farklı bir lokasyon arayanlar için Danyang pisti harika bir seçenek sunuyoruz. Güney Kore’deki Mt. Dusan dağının 2000 rakımlı tepesinde yer alan pistten her yıl binlerce kişi uçuş gerçekleştiriyor. Çünkü doğal güzelliklerine tanık olmanız için özellikle burayı ilkbahar mevsiminde ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5.      Julian Alpleri Yamaç Paraşütü / Slovenya

Slovenya, doğanın biz insanlara sunduğu cennet ülkelerden birisi. Ayrıca yamaç paraşütü için de harika bir seçenek. Ülkede birçok pist bulunmasına rağmen Julian Alpleri en gözde olanı. Ülkemize de yakın olması Türk yamaç paraşütü tutkunları için daha cazip hale geliyor. Eğer sizlerin de global düzeyde önereceği pistler varsa yorum kısmına bırakabilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımızdan da bizlere bildirebilirsiniz. Keyifli uçuşlar dileriz…

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Etkinlik Takvimi 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir