Fethiye Neyi ile Meşhur?

Fethiye Neyi ile Meşhur?

Ülkemizin her bir noktası kendine has güzellikleri barındırıyor. Genel olarak her bir bölgesinde görülmeye değer yerler bulunuyor. Fethiye de bunlardan biri ve hatta en önemlisi. Tatil planlarına Fethiye’yi ekleyen bireyler bura hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için sıklıkla ‘Fethiye neyi ile meşhur?’ sorusunun yanıtını arıyor. Bu yazımızda Fethiye’ye uğrayıp da mutlaka yapmanız gerekenleri derledik.

Fethiye neyi ile meşhur sorusunun yanıtının cevabı listeler boyu uzayıp gider. Zira burası doğa sporları, adrenalin aktiviteleri, tarihi yerleri, koyları ve yiyecekleri ile ülkemizin en zengin çeşitliliğine sahip tatil cennetlerinden biri. Bu özellikleriyle ailecek ya da arkadaş guruplarıyla keyifli bir tatil için iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Gün doğumundan gün batımına, gece hayatından gündüz aktivitelerine kısacası Fethiye’de mutlaka yapılması gerekenleri sizler için listeledik. İşte Fethiye neyi ile meşhur sorusunun yanıtı…

Fethiye Tarihi Yerler

Fethiye neyi ile meşhur? listesinin ilk sırasında kesinlikle tarihi yerleri yer alıyor. Telmessos Amfi Tiyatro sadece Fethiye’nin değil aynı zamanda ülkemiz turizmi açısında oldukça öneme sahip bir yer. Ülkemizin denize yakın en eski tiyatrosu Telmessos Amfi Tiyatrodur. Erken Roma dönemine ait olan bu mekan Bizans döneminde arena olarak kullanıldı. Tarihteki büyük depremlerden hasar gördü, anca ikinci yüz yılda yeniden inşa edilerek hizmete sunuldu. Tatil yaparken tarihi dokuları da görmek isteyenler için bir diğer seçenek de Amintas Kral Mezarları. Amintas Kral Mezarları her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Kökeni dördüncü yüz yıla dayanması ise ilgiyi daha da arttırıyor.

Fethiye Doğal Güzellikler

Ülkemizin dört bir yanı doğal güzellikler ile dolu. Fethiye ise bu doğal güzelliklerin kaynağı dersek yanılmış olmayız. Bu nedenle Fethiye neyi meşhur? listemizin ikinci sırasında doğal güzellikleri bulunuyor. Doğal bir koyda denizin ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız Ölüdeniz sizin için iyi bir alternatif olacak. İlçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta olan bu koy, bölgenin en çok turist çeken yeri. Ayrıca kanyon gezisi tutkunları için de harika bir seçeneğimiz var: Saklıkent. Karstik kayaların bulunduğu Saklıkent kanyonunda harika manzaralar sizi bekliyor.

Fethiye Yöresel Lezzetler

Fethiye neyi ile meşhur sorusunun genellikle soruluş sebebi, meşhur yemeklerini bilme isteğidir. Bu bölge sebze yemekleri ile meşhurdur. Ayrıca burası için zeytinyağı olmazsa olmaz öneme sahip. Babadağ keşkeği, Ölemeç çorbası, Leğen böreği ve Et kaplama Fethiye’nin öne çıkan yöresel lezzetleri. Ayrıca buraya gelmişken Bulgurlu domates ya da bulgurlu patlıcan yemeklerini de mutlaka tatmalısınız.

Fethiye Hediyelik Eşya

Tatilin en güzel yanlarından birisi de gittiğimiz yerlerden hatıralar toplamak. Hediyelik eşyalar bu konuda iyi bir alternatif. Fethiye’de hediyelik eşya almak isteyenler için yörenin motiflerini barındıran biblolar tercih edilebilir. Ve elbette buranın ruhunu yansıtan magnetler olmazsa olmazlar arasında. Böylelikle Fethiye neyi ile meşhur? listemizin dördüncü sırasını da sizlerle paylaştık.

Fethiye Spor Aktiviteleri

Fethiye Spor Aktiviteleri

Fethiye sadece eşsiz manzaraları, bakir koylar ya da muazzam gün batımları ile meşhur değil. Burayı diğer tatil bölgelerine göre özel kılan unsurlardan biri de spor aktiviteleridir. Yamaç paraşütü bu aktivitelerin başında gelir. Hem doğaya gökyüzünden bakmak hem de adrenalin dolu bir uçuş gerçekleştirmek yamaç paraşütü sayesinde mümkün. Ayrıca tüplü dalışlar için de güzel bir lokasyon. Fethiye’de yamaç paraşütü hakkında bilgi almak

 

için ‘Yamaç Paraşütü’ kategorimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımızdan uçuş görüntülerine ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir