Fethiye Tarihi Yerler | Görülmesi Gereken 8 Tarihi Yer

Fethiye tarihi yerler

Fethiye sadece denizi, doğası ve plajları ile ünlü bir yer değil. Fethiye tarihi yerler ile de ülkemizin en nadide bölgeleri arasındadır. Kökeninde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı için burada o yılların dokusunu hemen her yerde görebiliyorsunuz ekseriyetle. En eski kayıtlar M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanıyor. O dönemde şehrin adı ‘Telmessos Kenti’ olarak geçiyor tarih kayıtlarında. O günden bugüne kadar sayısız medeniyet geldi geçti ve her biri mutlaka bir yerinde izini bıraktı. Bu yazıda da tarihi yerler nerede? sorusuna yanıt bulacaksınız. Keyifli okumalar.

fethiye-tarihi-yerler-1
Fethiye Tarihi Yerler

Fethiye’nin Görülmesi Gereken Tarihi Yerleri

Yaz tatilinde Fethiye Ölüdeniz bölgesine geldiğinizde sadece deniz ve gece hayatı konseptine odaklanmak hata olacaktır. Çünkü kültür gezisi de buradaki tatilin bir parçası. Gelmeden önce bir Müzakart çıkartınız. Böylece çok sayıda yere ücretsiz girme imkanınız doğacak. Eğer bir rota oluşturma arifesindeyseniz Fethiye’de Gezilecek Yerler yazımıza da göz atınız. Şimi kültür turuna başlayalım. Fethiye tarihi yerler neresi detaylı olarak öğrenelim.

Tlos Antik Kenti: Fethiye’de Bir Kültür Mirası

Bölgede en popüler ve görülemeye değer yerlerin başında Tlos Antik Kenti geliyor. Merkezin 42 kilometre uzağında yer alıyor ve araç ile ulaşım mümkün. Tarihi kayıtlar buranın 11 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylüyor bizlere. Muazzam bir resim. Hatta mitolojideki Kanatlı Pegasus varlığının da bu kentte yaşadığı belirtiliyor.

Tlos, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş bir yer. Kayaların içlerine oyma ile adeta bir şehir inşa edilmiş. Likyalılar da burada 19. Yy’a kadar burada yaşamışlar. Bunca zaman sürecinde böylesine korunabilmiş olması, buraya neden gelmeliyim? sorusunun da bir yanıtı aynı zamanda.

Adres: Yakaköy, Saklıkent Yolu, 48850 Seydikemer/Muğla

Telefon: (0252) 614 11 50

Ziyaret saatleri: Yazın 10:00-19:00 / Kış dönemi 08:30-17:30

Giriş ücreti: 50 TL Müzekart geçerli

DETAYLI TLOS ANTİK KENTİ YAZISI >>

Araxa Antik Kenti: Görülmeye Değer Bir Fethiye Kültür Alanı

Fethiye tarihi yerler arasında çok sayıda antik kent var. Ama Araxa Antik Kenti bunların arasında mutlaka görülmesi gerekenlerdendir. Merkez ile arasında 40 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Gezi bölgesinde eski çağlardan kalma hamamlar, su kanalları ve mezarlar göreceksiniz. Ayrıca lahitler ve ev harabeleri de ilginizi çekecektir muhakkak. Burası yılın her günü açık ve ücretsiz. Kültür gezisi rotanıza muhakkak ekleyiniz.

Adres: Ören, Seydikemer/Muğla

Ziyaret saatleri: Yılın her günü gelebilirsiniz

Giriş ücreti: Bedava

Amintas Kaya Mezarları: Fethiye’nin Büyüleyici Tarihi Yeri

Eski çağlarda kral ve kraliçe gibi yüksek statüdeki kişiler için yapılan mezarlar, bugün de tüm ihtişamıyla bizlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Mezarlar bir ev gibi dağları ve kayaları oyarak yapılmış. Yamaçta olduğu için basamaklar ile mezarlara tırmanmanız gerekiyor. Eserlerin inşa tarihi ise M.Ö. 4 yüzyıla dayandırılıyor.

YouTube video

Yapının en görkemli mezarı ise zirvede bulunan Amintas mezarıdır. Bu mezarın kime ait olduğu henüz bulunamadı. Ama ihtişamına bakılacak olursa o dönemin en güçlü kralına ait olduğu fikri yürütülüyor. Basamakları takip ederek bu mezara ulaşabilirsiniz. Biraz yorucu bir gezi ama en tepedeki manzarası tüm bu yorgunluğunuzu alacak güzellikte.

Adres: Kesikkapı, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla

Ziyaret saatleri: Yaz kış her gün saat 08:30 ile 19:30 arası

Giriş ücreti: 10 TL ve burada Müzekart geçerli

Telmessos Antik Tiyatro: Fethiye’de 2 Bin Yıllık Kültür Durağı

Telmessos, MÖ 3. Yüzyılda Akdeniz bölgesinin merkezi olarak kabul ediliyordu. Bu nedenle çok ihtişamlı yapılar görüyoruz burada. Fethiye tarihi yerler arasında Telmessos Antik Kenti özel bir değere sahip. Artık şehir ile özdeşlemiş bir durumda ve çok yoğun turist ilgisi görüyor. Gelmişken görmelisiniz kesinlikle. Toplamda 20 basamaktan oluşan bir antik tiyatro burası. Dağların tam ortasında heybetli duruşuyla insanı büyülüyor. Restorasyon süreci devam etse gezip fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Adres: Bayatbademleri Mahallesi, 07800 Döşemealtı/Antalya

Telefon: 0 242 247 76 60

Ziyaret Saatleri: Yazın 08:00 – 19:30 / Kışın 08:30 – 17:30

Giriş Ücreti: 6 TL ve Müzekart geçiyor

Letoon Antik Kenti: Fethiye’de Saklı Cennet

Buranın tarihi MÖ 7. Yüzyıla kadar dayanıyor. O tarihlerde Akdeniz bölgesinin en önemli din alanlarında birisidir Letoon Antik kenti. İçerisinde çok sayıda tapınak var. Letoon, Apollon ve Artemis bunların arasında en önemli olanları. 1988 senesinde burası UNESCO listesine alındı. Çok özel bir Fethiye tarihi yeri burası. Bizce burasını görmeden kesinlikle kültür gezisi yaptım denemez.

YouTube video

Adres: Kumluova, 48370 Seydikemer/Muğla

Telefon: 0 252 614 11 50

Ziyaret saatleri: Yılın her günü 08:00 – 20:00

Giriş ücreti: 12 TL ve Müzekart geçiyor

Kayaköy: Fethiye’nin En Eski Köyü

Likya Uygarlığının insanlığa sunduğu en önemli yerleşim yerleri arasındadır Kayaköy bölgesi. 1923 yılına kadar Rumların yaşadığı biliniyor. Sonrasında ise tamamen boş halde bırakılmış. Kimi için burası hayalet köy olarak da ifade ediliyor. Kapasite olarak 25 bin kişilik bir şehir. Evler harabe bir şekilde duruyor. Sokakları ise bomboş. Gezerken tarihi duyguları fazlasıyla hissediyorsunuz burada. UNESCO burayı Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak isimlendirdi.

Buraya yılın her dönemi gelebilirsiniz. Ücretsiz ve 7/24 açık bir şehir. Ama geceleri aydınlatma olmadığı için tavsiye etmiyoruz. Gündüz gözüyle güzel incelemeler yapabilirsiniz ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Adres: Fethiye – Muğla

Ziyaret saatleri: Yılın her günü 24 saat açık

Giriş ücreti: Girişler ücretsizdir.

KAYAKÖY TARİHÇESİ >>

Likya Lahiti: Fethiye’nin En Güzel Tarihi Noktası

Tarihçesi MÖ dönemlere denk gelen Likya Lahiti, kalker taşından yapılmış günümüzün en büyük lahit yapısı olarak kabul edilmektedir. Hemen Atatürk Caddesi üzerindeki yol kenarında sergilenen bu yapıya arabayla geçerken dahi kısa sürenizi ayırabilirsiniz. Her yıl tarih tutkunu bireylere sırf bu lahiti görmek için bölgeye akın ediyor. Fethiye’de halka açık bir tarihi unsur görmek için en güzel yer diyebiliriz.

Adres: Atatürk Caddesi Fethiye – Muğla

Ziyaret saatleri: Yılın her günü 24 saat açık

Giriş ücreti: Girişler ücretsizdir.

fethiye-tarihi-yerler-2
Fethiye Tarihi Yerler

Afkule Manastırı: 1500 Yıllık Manastır

Afuke Manastırı son yıllarda Fethiye tarihi yerler listesinde en popüler noktalardan birisi. 1500 yıllık bir tarihi geçmişi olduğu düşünülüyor burasının. Ulaşımı çok kolay bir yer. Ama yine de uzun yıllar gizliliğini korumayı bilmiş. Günümüzde yeni yeni hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Bunda Turizm Bakanlığının yaptığı tanıtım çalışmalarının da etkisi büyük şüphesiz. İçerisinde bir de kilise bulunuyor. Bu kilise ise 5. Yüzyılda inşa edilmiş. Ayrıca buradaki manzaraya bayılacaksınız. Rodos Adası’na kadar kapsayan bir manzarası var ve büyüleyici. Fotoğraf makinalarını muhakkak hazırlayın.

Adres: Kayaköy, Kaya Köyü Yolu, 48300 Fethiye/Muğla

Ziyaret saatleri: Yılın her günü 24 saat açık

Giriş ücreti: Girişler ücretsizdir.

Fethiye tarihi yerler yazımız burada son buluyor.  Fethiye ile ilgili gezilecek yerler, ne yenir ne içilir, koylar ve plajlar için instagram sayfamızın öne çıkanlar kısmına göz atabilirsiniz. Faydalı bulduysanız sizlerden geri bildirimler bekliyoruz. Şimdiden güzel bir kültür gezisi yaşamanızı diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye ATV Turu Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir