Fethiye’de Gezilecek Yerler | 12 Harika Yer

fethiyede-gezilecek-yerler-3

Ülkemizde mistik unsurları barındıran çok sayıda yer var. Fethiye’de gezilecek yerler bunların arasında en çoğunu listesinde barındırıyor. Yaz tatili Türkiye’nin her yerinde güzel ve özeldir. Ancak Fethiye Ölüdeniz bölgesi dendiğinde farklı bir boyut ve konsept ile karşılaşırsınız. Her yerde güzel vakit geçirebilirsiniz ama en eşsiz olanı kesinlikle burada yaşıyorsunuz.

2024 yılında tatil listeleri hazırlanmaya ve rotalar oluşturulmaya başlandı. Yine çoğu kişinin defterinde Ege ve Akdeniz kıyıları yer almaktadır. Fakat bilindik rotalardan çıkıp daha özgün bir şeyler yaşamak için bu yazımızı kesinlikle dikkate almalısınız. Likya yolunda tarihi kalıntılar ile kültürel seviyenizi arttıracak, Babadağ pistinde paraşütle atlayarak adrenalin dolu anlar yaşayacaksınız. Paspatur çarşısına giderek de sevdiklerinize güzel hediyeler alma imkanınız olacak. Kısacası harika bir liste sizleri bekliyor.

Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi 2024

Fethiye bölgesinde turizm ve tatil konseptleri tamamen yabancı turistlere entegreli olsa ve bu durum yerlileri biraz kızdırsa da yine de ülkemizin en iyi tatil rotası konumunu korumaya devam ediyor. Yıllar geçse de popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Aksine, her yıl daha da arttı buraya olan ilgi. Müdavimleri zaten didik didik biliyor. Ancak ilk defa gelecekler için sıkı ve planlı bir liste gerekli muhakkak. Bizler de SKY Fethiye ailesi olarak 2024’nin Fethiye’de gezilecek yerler listesi oluşturduk. Her bir adımı deneyimledik ve sizlere sunduk. Keyifli okumalar dileriz.

fethiyede-gezilecek-yerler-1
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü Yapın

Ortada Fethiye’nin bahsi geçiyorsa elbette ilk sırayı yamaç paraşütü etkinliği almalıdır. Çünkü artık bu şehir ile %100 özdeşleşmiş durumda. Babadağ pisti dünyanın en meşhur paragliding sporu merkezidir. Herhangi bir deneyime ihtiyacınız olmaz. Sadece hizmet bedelini ödeyerek kendinizi gökyüzünde bulmanız mümkündür. Ömrünüz boyunca unutmayacağınız ve çocuklarınıza güzel paylaşımlarda bulacağınız anılar biriktirmek istiyorsanız bu yazı gelin birlikte uçalım.

Fethiye Kordon’da Günbatımının Keyfini Çıkarın

Ege kıyı şeridinde yaşayanlar için kordon kültürü çok önemli bir yere sahiptir. Yunan kıyılarından tutun Türkiye kıyılarına kadar hep bir kordon boyu görürsünüz. Fethiye’de de bunun en güzel örneklerinden biri var. Denize sıfır ve yemyeşil bir alanda huzuru bulmanız mümkün. Özellikle günbatımı döneminde gelmenizi öneriyoruz. Hem hava daha ideal seviyede oluyor hem de harikulade bir manzara ile günü sonlandırabiliyorsunuz. Fethiye’de gezilecek yerler listesi hazırlarken Kordon’u muhakkak ekleyiniz.

Paspatur Çarşısı’nda Alışveriş Yapın

Fethiye’nin en eski ve tarihi çarşılarından biri olan Paspatur Çarşısı’nda hediyelik eşya anlamında harikulade yerler var. Tatile gelmişken dönüşte sevdiklerimize hediye götürmemek olmaz. Burada takıdan aksesuara, halıdan giyime aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Konum olarak Fethiye merkezde yer alıyor ve ulaşımı gayet kolay. Gelmişken buradaki otantik mekanda rakı balık keyfini de yaşayabilirsiniz.

Balık Pazarı’nda Akşam Yemeği Yiyin

Balık Pazarı dendiğinde sadece balık hali tarzı bir şey aklınıza gelebilir. Ama burada bölgenin en güzel ve samimi mekanları bulunmaktadır. Dilerseniz alkollü bir işletmede rakı balık keyfi yapabilir ya da muhafazakar restoranda eşsiz lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Otel yemekleri belli bir süre sonra rutinleşebiliyor. Gelmişken bölgenin en taze balıklarının tadına bakmanızı öneriyoruz. Gün boyu yaptığınız gezi programını burada sonlandırabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi İle Tarih Gezisi Yapın

Tatil sadece güneşten ve denizden ibaret değildir. Evet, bunlar olmazsa olmaz faktördür fakat tarihi dokuları gezmek, kültür sanat etkinliği yapmak da önemli bir faktördür. Bu konuda ilk durağınız Arkeoloji Müzesi iyi bir tercih olacaktır. Fethiye’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Burada M.Ö. 3000 yılından kalma Bizans kalıntıları bulunuyor. Yaz aylarında 08:00 ile 19:00 arasında açık ve girişler tamamen ücretsiz.

Amintas Kaya Mezarları ile Kültür Turu Yapın

Fethiye tarihi incelendiğinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinir. Bunlardan en önemlisi de Likya dönemidir. Yani bu da M.Ö. dördüncü yüzyıla tekabül eder. Asılar boyunca yönetimde bulunmuş kralların mezarları Amintas Kaya Mezarları yerinde bulunmaktadır. Dilerseniz buraya 15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Merkeze çok yakın bir yerde. Girişler ücretli ve Müzekart geçiyor. Saat 10:00 ile 17:00 arasında kapıları açık.

fethiyede-gezilecek-yerler-2
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Çalış Plajı Yüzmek İçin Harika Bir Yer

Çalış bölgesinde bulunan plaj Fethiye merkeze çok yakındır. Denize girmek, su sporları yapmak ve eşsiz güzellikteki günbatımını deneyimlemek için çok iyi bir lokasyon. Denizi kum ve sıcak. Halk plajı da var dileyen ücretli şezlong da kullanabilir. Diğer yandan kıyı boyunca çok güzel kafeler ve restoranlar var. Burada öğlen ya da akşam yemeklerini tadabilirsiniz.

Kayaköy Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Yer

Kayaköy aynı zamanda yerel halk tarafından hayalet köy olarak nitelendiriliyor. Rumlar tarafından kurulmuş tarihi bir köy burası. Kimse yaşamıyor ve hayalet sıfatını kesinlikle hak ediyor. Ayrıca kaç adet hanenin bulunduğu da henüz tam olarak bilinmiyor. Kimi üç bin ev var diyor kimi ise 4000. Ama içerisinde klişeler, şapeller ve harika tarihi yapılar var. Mutlaka bir gününüzü buraya ayırmanızı ve Fethiye’de gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Fethiye’nin tarih kokan ve mistik atmosferiyle öne çıkan Kayaköy, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunan bir köydür. Ancak, bu benzersiz bölgenin pek bilinmeyen yönleri de vardır:

1. Tarihi Derinlik:
Kayaköy, antik dönemdeki Karmilassos kenti üzerine kurulmuştur. Bu nedenle, bölgenin tarihi oldukça derindir. Kayaköy’de bulunan eski taş evler ve kiliseler, Osmanlı döneminde terk edilmiş ve zamanla harap olmuştur. Ancak, bu kalıntılar, geçmişin izlerini günümüze taşır.

2. Rum Köyü Olma Geçmişi:
Kayaköy, Rumlar tarafından inşa edilmiş ve uzun yıllar boyunca Rum nüfusunun yaşadığı bir yerleşim yeriydi. 1923 yılında Yunan-Türk mübadelesi sırasında terk edilen bu köy, o dönemin izlerini taşımaktadır. Ancak, köydeki kalıntılar bugün hala bu döneme ait izler sunmaktadır.

3. Hayalet Kasaba Hikayesi:
Kayaköy, zamanla terk edilmiş ve boşaltılmış bir kasaba olma özelliği taşıdığı için “Hayalet Kasaba” olarak da anılmaktadır. Evlerin boş ve bakımsız görüntüsü, köyün tarihi ve eski atmosferiyle birleşince, ziyaretçilere gizemli bir atmosfer sunmaktadır.

4. Sanat ve Kültür Etkinlikleri:
Kayaköy, zaman zaman sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinliklerde, yerel sanatçılar ve zanaatkarlar, geleneksel el sanatlarını sergileyerek ziyaretçilere yerel kültürle daha yakından tanışma fırsatı sunmaktadır.

5. Yürüyüş ve Doğa Aktiviteleri:
Kayaköy, çevresindeki doğal güzellikleri ve yürüyüş rotaları ile de dikkat çeker. Fethiye’nin muazzam doğasında, tarihi kalıntılar arasında yürüyüş yapmak, bu bölgenin bilinmeyen yönlerini keşfetmek için harika bir yol olabilir.

6. Gastronomik Deneyimler:
Köydeki küçük kafeler ve restoranlar, geleneksel Türk mutfağının lezzetlerini sunar. Yerel tatları denemek, Kayaköy ziyaretinizi daha unutulmaz kılabilir.

Kayaköy, tarih, kültür, ve doğa severler için benzersiz bir destinasyon olup, sadece görüntüsü değil, aynı zamanda derin tarihi ve kültürel geçmişi ile de büyüleyici bir yerdir.

Harika Bir Manzara İçin Af Kule Harabeleri

Çoğu kişi burayı bilmez. Henüz yeni yeni keşfediliyor diyebiliriz. Eski yıllarda bir keşiş tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir ama bu konuda net bir tarih bilgisi yok. Bilinmezlik ise insanları cezbetmeye devam ediyor. Fakat ulaşım yönünden biraz zor olduğunu baştan belirtelim. Arabayla bir mesafeye kadar gelebiliyorsunuz ve sonrasında yürümeniz gerekecek. Girişler ise ücretsizdir.

Af Kule, Fethiye’nin göz kamaştırıcı tarihî miraslarından biri olarak öne çıkıyor. Bu antik yapı, Likya dönemine ait olup, 3. yüzyılda inşa edilmiştir. Fakat, Af Kule’nin bilinmeyen yönleri, tarih kitaplarına pek geçmemiş gizli detayları içermektedir.

Bu antik kule, bir zamanlar bölgede yaşayan bir kadının güzelliğinden esinlenerek inşa edilmiş olabilir. Rivayete göre, köy halkı arasında “af” kelimesi, bu kadının olağanüstü güzelliğini tanımlamak için kullanılmıştır. Ancak, bu hikaye daha çok yerel efsanelerde dolaşan bir sırdır ve resmi kaynaklara geçmemiştir.

Af Kule’nin gerçek ismi ve bu ismin nasıl seçildiği konusunda da belirsizlikler bulunmaktadır. Bazı anlatılara göre, kule, bir genç kızın evlenme teklifini reddetmesi üzerine inşa edilmiş ve “af” ismi bu olaya dayanmaktadır. Ancak, bu bilgi kesinlikle belgelendirilmemiş ve daha çok köyde dolaşan bir söylenti olarak kalmıştır.

Arkeolojik kazılar ve çalışmalar, Af Kule’nin çevresinde antik döneme ait birçok kalıntının bulunduğunu göstermektedir. Ancak, bu kalıntılar hakkında detaylı bilgiler, genellikle yaygın olarak erişilebilen kaynaklarda bulunmamaktadır. Bu antik kalıntıların özgün özellikleri ve geçmişe dair sunduğu detaylar, daha çok yerel araştırmacılar ve bilim insanları tarafından incelenmiş olabilir.

Af Kule’nin doğal güzelliklerle çevrili olduğu bilinmektedir, ancak bu çevresel unsurların özel detayları ve ekosistem üzerindeki etkileri genellikle resmi kaynaklarda detaylı bir şekilde yer almaz. Af Kule’nin muazzam manzarasının yanı sıra, etkileyici doğal çevresi de sıklıkla yazılı kaynaklarda eksik kalmış bir bilgi olarak değerlendirilebilir.

Son olarak, Af Kule üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları hakkında da geniş bir bilgi bulunmamaktadır. Bu tür ayrıntılara erişim, genellikle yerel yönetim ve uzman ekiplerin arşivlerinde mevcut olabilir.

Bu yazı, genellikle popüler turistik kaynaklarda yer almayan, daha çok yerel efsanelere, gizemli detaylara ve az bilinen tarihî gerçeklere odaklanarak oluşturulmuştur.

Doğa Harikası Dar Boğaz

İnsandan uzak bir yer arıyoruz diyenlerdenseniz Dar Boğaz size harika bir imkan sunuyor. Ulaşımı zor ve uzak bir mesafede ama bakir koyu ile kafa dinlemek için eşsiz güzellikte bir yer. Arabayı bir mesafeye kadar götürebiliyorsunuz. Sonra ormana girerek yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekecek. Zaten böyle güzel bir yere ulaşmak için çekilen zahmet önemsiz gelecek sizlere. Çünkü yolun sonunda minik bir cennet bekliyor olacak sizleri.

YouTube video

Hisarönü ile Gece Hayatını Yaşayın

Elbette Akdeniz tatili dendiğinde gece hayatı, dans, müzik ve eğlence deneyimlenmeden olmaz. Hisarönü bölgenin en iyi mekanlarının olduğu yer. Birçok ünlü sanatçı kadar usta DJ’ler de buradaki mekanlarda canlı performanslar sergiliyor. Sabahın ilk ışıklarını burada edebilirsiniz. Zira eğlence gün doğana kadar devam ediyor burada. Oh Yes ve Barracuda mekanlarını sizlere öneriyoruz. Kaliteli eğlencenin adresleri.

Fethiye’deki Saklı Cennet: Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi için Fethiye’deki saklı cennet dersek abartmış olmayız. Burası dünyada bakir kalabilmiş doğal güzelliklerden birisidir. Kara ile ulaşım yok ve bu da onu özel kılıyor. Gitmek için tekne turlarını tercih etmelisiniz. SKY Fethiye olarak yazın her gün buraya tekne turu düzenliyoruz. Ayrıca dileyenler için muhafazakar tekne turlarımız da mevcut. Doğa içerisinde binlerce farklı kelebek türünü görmek ve koyundaki tertemiz sularında yüzmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fethiye’nin doğal güzellikleriyle bezeli eşsiz bir cennet köşesi olan Saklıkent, doğaseverlerin ve macera arayanların vazgeçilmez duraklarından biridir. Muazzam kanyon manzarası, berrak suları ve tarihi dokusuyla Saklıkent, sizi büyüleyen bir deneyim sunar.

Saklıkent, Fethiye’nin merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta, Gömbe ve Akdağlar Milli Parkı sınırları içinde konumlanmıştır. Adını, kanyonun içindeki “saklı kent” anlamına gelen gizli bir vadiden alır. Bu doğa harikası, hem sıcak yaz günlerinde serinlemek hem de eşsiz manzaraları keşfetmek isteyenler için mükemmel bir destinasyondur.

Saklıkent’e vardığınızda, ilk karşılaştığınız şey kanyonun devasa duvarları olacaktır. Kayaların yüksekliği bazen 300 metreye kadar ulaşır ve bu görkemli yapı, sizi doğanın gücü karşısında hayran bırakır. Kanyonun içinden geçen buz gibi sular, yılların oluşturduğu çatlaklardan akarak kanyonu oluşturan kireçtaşı tabakalarını aşındırmıştır.

Saklıkent’e giriş yaptığınızda, ahşap yürüyüş yolları ve tahta köprüler sizi karşılar. Bu yollar, kanyonun içinde ilerlemenize ve etkileyici doğa manzaralarını daha yakından gözlemlemenize olanak tanır. Yürüyüş esnasında, yüksekliği ve genişliğiyle sizi büyüleyecek olan kanyon duvarları arasında yürümek, unutulmaz bir deneyim sunar.

Saklıkent’in en dikkat çekici özelliklerinden biri de suyun soğukluğudur. Kanyon boyunca akan buz gibi su, özellikle sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyen ziyaretçiler için adeta bir doğal terapi niteliğindedir. Ancak unutulmaması gereken bir detay, suyun oldukça serin olduğu ve su aktivitelerine katılmadan önce hazırlıklı olunmasıdır.

Saklıkent ziyaretiniz sırasında, doğal oluşumları keşfetmenin yanı sıra çevredeki kafelerde geleneksel Türk yemeklerinin tadını çıkarabilir, bölgenin zengin flora ve faunasını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, Saklıkent çevresindeki kırsal köylerde yerel halkla etkileşimde bulunarak, bölgenin kültürel zenginliklerini keşfetme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Saklıkent, sadece doğa ile baş başa kalmak isteyenler için değil, aynı zamanda fotoğrafçılar, doğa sporları tutkunları ve tarih meraklıları için de eşsiz bir destinasyon sunar. Bu muazzam kanyon, kendine has atmosferi ve doğal güzellikleriyle sizi adeta büyüleyerek, unutulmaz anılar biriktirmenize olanak tanır.

Fethiye’de gezilecek yerler listesi hazırlarken SKY Fethiye ile irtibat kurabilir, aktivite paketlerimizden yararlanabilirsiniz. İyi tatiller dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Tekne Turu Nerelere Gidiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir