İlk Kez Yapacaklar İçin Yamaç Paraşütü Tavsiyeleri

yamac-parasutu-tavsiyeleri-1

İlk kez yapacaklar için yamaç paraşütü tavsiyeleri almak, hem sporu yakından tanımak hem de süreci daha keyifli bir hale getirmek için önemli. Doğru yerde, doğru kişiler ile ve doğru şekilde yapılması durumundan dünyanın en güvenli ve bir o kadar da eğlence dolu aktivitesidir paragliding. Elbette bazı püf noktaları bilmekte fayda var. Bu yazıda özel tavsiyelerde bulunarak sizlere paraşütle atlamayı anlattık.

Her adrenalin sporunun bazı ince nüansları var. Kişiler yapacakları aktiviteyi iyi bilmeli ve nüansları hakkında en azından bir fikir sahibi olmalı. Aslında bu durum yükseklik korkusunu yenmede de çok etkili oluyor. O halde bakalım ilk kez paraşütle atlayacaklar için ne gibi önemli tavsiyeler var. İşte detaylar…

YouTube video

Yamaç Paraşütü Yapacaklar İçin Tavsiyeler

Çoğu birey ‘bu yaz kesin uçuyorum’ motivasyonuyla tatile başlasa da bazen yükseklik korkusu öne çıkabiliyor ve o yazlar bir türlü gelmek bilmiyor. Bu sebeple uçmayı düşünenlere ilaç gibi gelecek bazı tavsiyelerde bulunacağız. Herkes paraşütle uçmayı sadece heyecan verici bir etkinlik olarak biliyor. Evet doğru ancak yeterli değil. Yamaç paraşütüyle atlamak bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

yamac-parasutu-tavsiyeleri-2
Yamaç Paraşütü Tavsiyeleri

a)      Yükseklik Korkusu Diye Bir Şey Kesinlikle Yok!

Bu sporu hep erteleyen birine sebebi sorulsa kesinlikle yükseklik korkusunu öne sürecektir. Fakat belirtelim ki yükseklik korkusu diye bir şey kesinlikle yoktur. Bu aslında bir tür can korkusudur. Aslında hayatımızın her alanında hissedilen bu korku, kendisini yüksekte daha fazla göstermektedir. Örneğin arabayla giderken de insan ölebilir. Hatta araba sürerken ölme riski paraşütle atlamaya oranla belki 100 kat daha fazladır. Unutmayalım ki korkunun sonu yoktur. Buna son vermek ise atlamak ile mümkün.

b)      Babadağ’a Teleferik ile Çık!

Bölgenin en yüksek rakımlı dağlarından birisine çıkacaksın. Bunun için önünde iki seçenek var. Ya arabayla dar bir yolu kullanacak ve virajlardan bunalacaksın ya da teleferiğe binerek serin, konforlu ve kısa sürede uçuş alanında olacaksın. İlk kez yapacaklar için yamaç paraşütü tavsiyeleri arasında bu maddeye önem vermenizi belirtelim. Özel araçla tırmanmak gerçekten yorucu olabiliyor. Ayrıca paraşütle atladığınızda kendiniz bir anda 2000 metre aşağıda bulacağınızı unutmayın. Yani aracınızı almak için tekrar yukarı tırmanmak zorunda kalacaksınız.

c)      Kilona Göre Pilot Bul!

Yamaç paraşütü yapmada kilo sınırı uygulaması var. Örneğin alt sınır kadınlarda 45 kilodur. Eğer bu civarda bir kilonuz var ise iri bir pilot tercih etmenizde fayda var. Kiloların dengelenmesi kalkışı daha kolay hale getiriyor. SKY Fethiye firmasında her kiloya uygun bir paraşüt pilotu var. Rezervasyon sırasında mutlaka kilo bilgilerinizi görevlilere iletiniz.

d)      Sunset Uçuşunu Tercih Et!

Fethiye’de yamaç paraşütü yapılacak en güzel saat, günbatımı vakti yani sunset zamanıdır. Hem rüzgar koşulları çok keyifli oluyor hem de eşsiz bir manzaraya doğru uçuyorsunuz. Ayrıca gökyüzünde bulanıklık azaldığın için görüş seviyesi de artıyor. Elbette günde 1 defa böyle bir anda uçma hakkı var. Umarım bu konuda şanslı olursunuz.

e)      Fotoğrafını Pilot Çeksin!

Sık yapılan hatalardan biriside fotoğraf ve video çekimlerini katılımcıların kendisinin yapmak istemesi. Zira o heyecanla net ve güzel çekim yapman çok düşük bir ihtimal. Bunun yerine bırak pilotun çeksin seni. Gökyüzünün keyfini çıkarmaya bak. En güzel pozlara sahip olacağını da unutma. Çünkü pilotun yıllardır binlerce kez bunu yaptı. Tavsiyeleri bu yönde belirtebiliriz. Son olarak yamaç paraşütü tavsiyeleri için diyebiliriz ki, anın tadını çıkarmaya bak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir