Kayaköy Tarihçesi

Kayaköy Tarihçesi

Kayaköy Tarihçesi

Hayalet Köy olarak da bilinen Kayaköy’ün hikayesini daha önce duydunuz mu? Geçmiş zamanların Levissi Köyü olarak akıllarda yer edinen Fethiye’nin bu ilginç köyü ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Muhteşem bir doğanın içerisinde koskoca tarihi ile tüm dikkatleri üzerine çeken muhteşem bir köy, Kayaköy. Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan köy bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Küçük kaya parçalarını andıran ve inşası sırasında pek çok taş malzemesinin kullanıldığı bilinen Rum evlerini gördüğünüzde hayran kalacaksınız. Şimdi gelin bu muhteşem köy ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kayaköy’ün Tarihi

Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Uzunyurt mahallesine bağlı olan bir köydür. 1922 yılında köyde yaşamını sürdüren Rumların nüfus mübadelesi nedeni ile Yunanistan’a göç etmesi ile birlikte Yunanistan’dan gelen Türkler de bu bölgeye yerleşmiştir. Ancak bölgede ki evlerin Türklerin yaşam standartlarına uygun olmaması nedeni ile yıllardır köyün boş kaldığı bilinmektedir.

Kayaköy, Teke Yarımadası’nın en otantik ve güzel yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Likya Uygarlığı’nın kadim kentlerinden biri olarak bilinen köyün geçmişte ki adı Karymlassos’dur. Fethiye’de bulunan Telmessos’u Kayaköy’ün olduğu yerde de Karymlossos’u kurmuşlardır. Köyün M.Ö. 3000’lı yıllara dayanan bir tarihi olduğu bilinmektedir. Ancak en eski buluntular ise M.Ö. 4.yüzyıla aittir. 5 bin yıllık tarihi ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kayaköy hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak mekanları arasındadır.

Kayaköy’ün Tarihçesi

Köyde atları bağlayacak ahırların bulunmaması, akarsu kıyısında yer almaması gibi nedenler Türklerin bölgeden göç etmesinde ki en önemli nedenler olarak bilinmektedir. Günümüzde ise Kayaköy koruma altına alınmış olup bir sit alanı olarak yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulmaktadır. Bunların yanı sıra köyün en yüksek yerinde ise bir kilise bulunduğunu ifade etmek gerekir.

Eski çağlardaki Rum halkının ibadetlerini burada bulunan kilisede gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Bunun yanı sıra kilise seyir terası olarak da kullanılmıştır. Kiliseden köye bakıldığında kaya parçalarını andırmakta olan ve gölgesi evin arkasına düşmeyecek biçimde hesaplar ile inşa edilen küçük taş evler göz kamaştırmaktadır. Evlerin çatısının, kapı ve pencerelerinin ise 1957 yılında meydana gelen Rodos depreminde yıkıldığı bilinmektedir.

Fethiye’de yapılması gerekenler yazımızı okudunuz mu?

Twitter profilimizi incelediniz mi? Fethiye hakkında daha fazla merak ettiğiniz  soru varsa her zaman bir telefon uzağınızdayız.

Kayaköy Tarihçesi yazımızı beğendiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir