Ölüdeniz ile İlgili Merak Edilenler

Ölüdeniz

Ölüdeniz ile İlgili Merak Edilenler

Ölüdeniz, Türkiye’nin önde gelen sahil beldelerinden biri olduğu için, özellikle Haziran-Eylül ayları arasında kalabalıklar bekleyebilirsiniz, ancak Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim arasındaki omuz ayları, yüksek sıcaklıkların ve bol güneşin tadını çıkarırken pazarlık molası vermek için idealdir. . Temmuz-Ağustos arasındaki en yoğun aylarda, cıvanın neredeyse sıfır yağmur ihtimaliyle 40’ların ortalarına ulaşmasını bekleyin ve omuz aylarında, hala 30’ların ortaları ve muhtemelen daha yükseğine sahip olursunuz. Öyleyse, Ölüdeniz’i ziyaret etmek için can atıyorsanız, oraya nasıl gidebileceğinize, neler yapabileceğinize ve yol boyunca biraz tarihe bakalım.

 

Ölüdeniz ile İlgili Merak Edilenler
Ölüdeniz ile İlgili Merak Edilenler

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

İyi haber şu ki Ölüdeniz‘e ulaşım yaz aylarında oldukça kolay ve sezon dışında da çok zor değil. Yaz aylarında, doğrudan güney kıyısındaki Dalaman Havalimanı’na uçabilirsiniz ve oradan otobüsle sadece bir saatlik transfer veya havaalanında araba kiralayabilirsiniz. Kış aylarında Dalaman’a direkt uçuş bulmakta zorlanabilirsiniz, ancak her zaman İstanbul’da bağlantı kurabilirsiniz ve bu ikiz merkez tatili için harika bir bahane!

Ölüdeniz çok büyük olmadığı için bölgeyi dolaşmak oldukça kolaydır. Bölgedeki en önemli tatil beldesi olan Fethiye’ye düzenli otobüslerle bağlıdır ve kendi başına arabayla sadece 10-15 dakika uzaklıktadır. Biraz daha kanat açmak isterseniz Türkiye’nin Marmaris veya İçmeler gibi diğer tatil beldelerine yaklaşık iki saatte ulaşabilirsiniz.

Ölüdeniz Hakkında

Türkiye’nin Likya bölgesinin bir parçası olduğu için yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanan tarihi ve kalıntıları ile Ölüdeniz çevresinde bol miktarda tarih vardır. Antalya’ya kadar uzanan ve yol boyunca birçok önemli kalıntının bulunduğu bir yürüyüş parkuru olan Fethiye‘den de Likya Yolu‘na katılabilirsiniz.

Türkçe’de, Ölüdeniz “ölü deniz” olarak tercüme edilir, ancak bu tam anlamıyla değil – esasen buradaki deniz o kadar sakin ki neredeyse ölü! Bu, yüzmek için güvenli suları ile bir aile plajı molası için ideal bir yer yapar . Bu bölgedeki çoğu Türk tatil beldesinde olduğu gibi, Ölüdeniz de bir zamanlar bir balıkçı köyüydü, yıllar içinde kendini geliştirdi ve şimdi yaz aylarında gelişen bir turizm merkezi. Ölüdeniz’in merkezi noktası, denizin mavisi dışında, kumsalın arkasında göğe yükselen devasa Babadağ’dır. Bu ‘dağ baba’ anlamına gelir ve yamaç paraşütü dünyasının en iyi noktalarından biridir. Bununla birlikte, genel olarak, tüm şehrin pitoresk ortamı Ölüdeniz’i, herkesi eve kıskandırmak için Insta-layık enstantaneler için mükemmel bir yer yapar!

Fethiye’de yapılması gerekenler yazımızı okudunuz mu?

Twitter profilimizi incelediniz mi? Fethiye hakkında daha fazla merak ettiğiniz  soru varsa her zaman bir telefon uzağınızdayız.a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir