Paraşüt Türleri

Paraşütle Atlama

Farklı paraşüt türleri ile paraşüt keyfinin tadına varabilmeniz mümkündür. Her tür paraşüt, paraşütçülerin ve paraşütçülerin güvenli bir şekilde yere inmesine yardımcı olur. Ancak aynı zamanda belirgin avantajları ve dezavantajları vardır.

Paraşüt türleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Yuvarlak tip paraşütler
  • Haç biçiminde paraşütler
  • Rogallo kanatlı paraşütler
  • Halka şeklindeki paraşütler
  • Ram-air paraşütler
tandem-yamac-parasutu-1
Tandem Yamaç Paraşütü

Farklı Paraşüt Türleri

Aşağıdaki kanopilerden bazıları, bu günlerde nadiren kullanılmaktadır. Ancak, her zaman eşyalarınızı bilmek öder.

Paraşütler yükselen ve alçalan olarak ikiye ayrılır. Bu yazıda düşmeyi sevenlerin kullandığı azalan çeşitlere bakacağız. Yükselme, çoğunlukla başka bir günün konusu olan yamaç paraşütü anlamına gelir.

sky diving ve yamaç paraşütü arasındaki farklar nelerdir?

Yuvarlak Tip Paraşütler

Orduda ve acil durum paraşütleri olarak kullanılan paraşüt türüdür. Bunlar, herhangi bir asansöre sahip olmak yerine, bir inişi yavaşlatmak için basitçe sürüklemeye dayanır. Kubbe şeklindeki kanopilerden yapılmışlardır, genellikle ‘denizanası olukları’ olarak adlandırılırlar ve nadiren modern jumperlar tarafından kullanılırlar.

Haç Biçiminde Paraşütler

Salınımı azaltarak daha istikrarlı bir iniş sağlamak için tasarlanmıştır. Haç biçimli kare şeklindeki oluklar, son zamanlarda ABD Ordusu tarafından ATPS sistemi olarak adlandırılan modifiye edilmiştir .

İniş hızını %30’a kadar azaltabilirler. Bu, iniş yaralanması olasılığını azaltır. Ancak yine bu oluklar askeri manevralar dışında nadiren kullanılmaktadır.

Fethiye parasailing
Fethiye parasailing

Rogallo Kanatlı Paraşütler

İleri hızı artırmak ve iniş hızını azaltmak için kullanılır. Spor paraşütle atlama dünyasında bu tür paraşütle ilgili pek çok deney yapılmıştır. Ancak, inşa zorluğu ve ardından ram-air paraşütünün tanıtılması, bunların bugünlerde spor camiasında nadiren kullanıldığı anlamına geliyor.

Halka Şeklindeki Paraşütler

Tepeyi yüke yakın çeken bir halka veya bir dizi eşmerkezli halka şeklindeki paraşüt. Geleneksel yuvarlak paraşütlerden daha düşük bir sürtünme faktörüne sahiptirler. Havalandırma deliklerinin arka konumu, jumpera inişte kayda değer bir ileri hız verebilir.

YouTube video

Ram-Air Paraşütler

Modern paraşüt türlerinin çoğu, özellikle rekabetçi paraşütle atlamada ram- air’dir . Parafoiller olarak bilinen kendi kendine şişen hava folyoları, jumpea hız ve yön üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Ayrıca yerleştirme stresini de yayarlar (bazı eski kanallarda büyük bir sorun). İki kat kumaş, havanın ön kısımdaki havalandırma deliklerinden içeri girmesine ve hücreler oluşturmasına izin verir. Yelken sürgülerinin kullanılması, jumper’ın inişte kanopiyi ayarlamasına ve hava hızı, iniş hızı ve yönü üzerinde daha fazla kontrol sağlamasına olanak tanır. Havalandırmalar ve fren hatları da daha yüksek derecede kontrole izin verebilir.

YouTube video

Diğer Ram-Air Paraşüt Çeşitleri

Dünya çapında bir dizi farklı şirket tarafından üretilen birçok ram-air paraşüt türü vardır. Hava geçirgenliğine dayanıklı ‘F-111’ gibi kumaşların farklı kullanımları paraşütü etkileyebilir. Stabilizatörler gibi diğer tasarım faktörleri bireysel tasarıma göre değişebilir. Doğru paraşütü kullanmak ve atlamadan önce her şeyin doğru olduğundan emin olmak için kontrol etmek paraşütle atlamanın önemli bir parçasıdır. Birçok insan için kendi paraşütünü paketlemek sürecin bir parçasıdır. Kanopinizin boyutunun, şeklinin ve tasarımının inişinizi nasıl etkileyeceğini bilmek önemlidir.

Sky Fethiye instagram sayfamıza bakmak ister misiniz?

Sky Fethiye’nin diğer blog yazılarına göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir