Paraşütle Atlama Nedir? Nerelerde Yapılır? Atlayış Çeşitleri

Paraşütle Atlama

Tutkusu gökyüzü olan herkes ömründe bir defa da olsa paraşütle atlama ve bu hayali gerçekleştirmek ister. Günümüzde uçmanın ve kuşları kıskandırmanın en basit yolu paraşütlerdir. Tarihi köken olarak bakıldığında bir savaş aracı olarak ortaya çıksa da günümüzde büyük oranda bir adrenalin malzemesi haline geldi. Çok sayıda uçma seneği var. Kimisi için bir uçak ile 5 – 6 bin metre yüksekliğe çıkmak gerekirken bazısında sadece bir yamaç bulmak yeterli oluyor. Bu yazımızda paraşütle yapabileceğiniz her şeyi ve özelliklerini paylaşacağız. Mutlaka en sonuna kadar okuyunuz.

Paraşütle Atlama
Paraşütle Atlama

Paraşütle Atlama Nedir?

Yeterli seviyede bir yükseklik yakalanınca insanın kendini boşluğa bırakması ve paraşüt isimli ekipman sayesinde yere güvenli olarak inebilmeye paraşütle atlama denir. Çok sayıda paraşüt tipi olduğu gibi farklı farklı atlayış yöntemleri vardır. Günümüzün en çok tercih edilenleri ise Skydiving ve yamaç paraşütü olmaktadır. Güvenli, heyecan dolu ama bir o kadar da eşsiz bir deneyim yaşamanın en basit halidir paraşütler ile yapılan atlayışlar.

İnsan genelde uçak, helikopter gibi hava araçlarıyla uçar. Oysa bu araçların yaşattığı deneyim, hiçbir gökyüzü tutkununu tatmin etmez. Daha doğal ve işin içinde olduğunuzu hissettirecek tek yöntem ise paraşütlerdir. 500 metre ve yukarı ideal seviyedir ancak en keyifli ve güvenli uçuşlar 2000 metre ve üzeri mesafede gerçekleşir. Bu rakamlar Skydiving aktivitesinde çok daha sınırları zorlayıcı hale gelebiliyor. Ülkemizde ise en yüksekten yamaç paraşütüyle uçabileceğiniz yer Fethiye’deki Babadağ pistinde gerçekleşiyor.

Paraşütle Atlama Nasıl Yapılır?

Paraşütle atlama nasıl yapılacağı seçeceğiniz paraşüt ve etkinlik tipine göre değişir. Genel prensip belli bir yükseklik oluşturmaktır. Bu bir uçak da olabilir yahut bir dağ zirvesi. Ayrıca açık ve düzlük bir alan olması da paraşüt sporunda önemli bir faktör. Hem görüş mesafeniz net olur hem de iniş için ihtiyacınız olan güvenli zemini yakalarsınız. Skydiving sporunda uçaktan atladıktan sonra karın dalışı pozisyonu ile hızla düşüş gerçekleştirilir. Bu süreç zarfında farklı stiller ve hareketler de denenebiliyor. Son 600 – 700 metreye gelindiğinde ise paraşüt açılıyor ve iniş gerçekleşiyor.

YouTube video

Yamaç paraşütle atlama türünün en konforlu, keyifli ve güvenli olan sürecini yaratır. Normalde paraşütle doğrudan atlandığı için alt seviye yükseklerden de atlayış gerçekleştirilebiliyor. Ama keyif almak ve gökyüzünde uzun süre kalmak için 1700 metre üzerinden atlamanız önerilir. Bu konuda Babadağ ülkemizin ve hatta dünyanın en iyi pistleri arasında yer alıyor. Yamaçtan atladığınızda yamaç paraşütünün içine dolan hava size süzülme kuvveti sağlar. Bu süzülme ile gökyüzünde sakin ve titremesi az olan bir uçuş halini doğurur.

parasutle-atlama-3
Paraşütle Atlama

Paraşütle Atlanabilecek En Güzel Yerler Neresi?

Eğer bir yamaç paraşütüyle atlamayı hedefliyorsanız bunun için en güzel yer Fethiye’dir. Babadağ pisti 2000 rakıma kadar ulaşabilen bir yüksekliğe sahip. Ayrıca pist durumu tam da istenilen fiziki özelliklere sahi. Diğer yandan Ölüdeniz manzarasını yukarıdan deneyimlemek de uçuş tutkunları için gerçekten büyük fırsat oluşturuyor.

Paraşütle Atlama Türleri

Paraşütle atlama sonrasında gökyüzünde farklı stiller ve hareketler sergileyebiliyorsunuz. Ayrıca tür olarak çeşitli etkinliklere imza atıyorsunuz. Aşağıda belirteceğimiz paraşütle atlama türleri hem Skydiving hem de yamaç paraşütü için geçerlidir. Uygun bulduğunuz stillerden birini tercih edebilir ve bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

a)      Paraşütle Serbest Atlayış

Serbest atlayış, paraşüt kullanıcıların en sık uyguladığı türdür. Bir uçaktan ya da yamaçtan bireysel olarak gerçekleştirilir. Yani tek başınıza paraşüt ekipmanıyla yüksek atlamaya dayalı tekniktir. Daha çok akrobasi ve adrenalin stilleriyle gerçekleştirilir. Bunun için yeterli deneyim ve eğitimlerin olması önerilmektedir. Ama serbest atlayış yapmak için illa ki bir sertifika alma zorunluluğunuz yok.

b)      Paraşütle Gruplu Atlayış

Grup atlayışları hem Skydiving hem de yamaç paraşütü için geçerli. Genelde eğitim için tercih edilir. Öğrenciler ve eğitmenler eşliğinde kalabalık olarak gerçekleşmektedir. Sırayla eşit aralıklar ile atlanır ve sonrasında herkesi gökyüzünde bir araya gelir. Deneyime göre farklı akrobatik hareketler ya da stiller yapılabiliyor. Ayrıca ticari atlayışlarda da bazen bu türü görebiliyoruz. Diğer yandan askeri eğitimlerde piyadelerin eğitimi için de grup atlayışları yapılmaktadır. Bu daha çok Skydiving türünde karşımıza çıkar.

c)      Paraşütle Gece Atlayışı

Gece atlayışları tandem yani ticari yamaç paraşütü atlayışlarında yasaktır. Fakat bireysel uçuşlarda geceleri de atlamak mümkün. Öncesinde yetkili kurumlardan izin alınması gerekiyor. Herkes dilediği gibi keyfi bir gece atlayışı gerçekleştiremez. Çünkü riski yüksek bir aktivite bu. Gece paraşütle atlama askeri eğitimlerde de sık karşımıza çıkar. Eğitim amaçlı düşman alanına sızma faaliyetleri geceleri gerçekleştiriliyor.

d)      Paraşütle Hedefli Atlayış

Hedefli atlayış, zeminde paraşütçünün ineceği bir alan belirlemek ve paraşütçünün bu alan içerisinde inişinin tamamlamak esaslı yapılan uygulamalardır. Bu durum hem yarışmacı bir konsept için uygulanabileceği gibi bazen de askeri eğitimlerin gerekliliklerindendir. Havadayken hızınız, süzülmeyi, yönünüzü bu hedefe inmek için doğru ayarlamanız gerekir. Oldukça zor bir yöntemdir. Uzman paraşütçülerin deneyimine ihtiyaç duyulur.

parasutle-atlama-4
Paraşütle Atlama

e)      Paraşütle Ticari Atlayış

Paraşütle atlama türleri arasındaki son stile değineceğiz şimdi de. Ticari atlayış günümüzde belki de en çok karşılaştığımız uçuş şekli. Normalde paraşütle atlama teknikleri hep bireysellik üzerine icar edilmiştir. Fakat para kazanma ihtiyacı insanları bu sporlarda birtakım değişiklikler yapmasına yol açmıştır zamanla. Para karşılığı yapılan atlayışlara tandem uçuş denir. Hava aracında gerekli önlemler alınır ve bir katılımcı daha dahil edilir. Pilot paraşütü yönetirken katılımcı da gökyüzünü deneyimler. Oldukça güvenli ve aynı şekilde keyifli aktivitedir. Zaten günümüzde yamaç paraşütü uçuşlarının %70’den fazla kısmı tandem türünde gerçekleştiriliyor.

Yamaç paraşütüyle tandem uçuşa katılmak istiyorsanız SKY Fethiye uçuş okulunu tercih etmelisiniz. Uzman pilot kadromuz, en kaliteli ve günce paraşüt ekipmanlarımız, uzun yılların verdiği deneyimimiz ile hizmetinizdeyiz. Telefon numaralarımız sitemizdeki iletişim kısmında yer alıyor. Rezervasyonlarınızı buradan yaptırınız.

Paraşütle Atlama Fiyatları 2024

2023 yamaç paraşütü sezonunu geride bıraktık. Gözler şimdi paraşütle atlama 2024 fiyatları ne kadar olacak kısmında. Öncelikle bu aktivite için illa ki yaz aylarını beklemenize gerek olmadığını not düşelim. Kış günlerinde de Fethiye’de yamaç paraşütü aktivitesi hız kesmeden devam ediyor. Peki bu sene paraşütle kaç TL ödeyerek atlayabilirsiniz? 150 dolar ile 200 dolar arasında bir hizmet bedeli olması bekleniyor. Net rakamlar günden güne değişiklik gösterdiği için lütfen telefonla net rakamları talep ediniz.

2024’te Paraşütle Kaça Atlanır?

2024 senesinde Fethiye’de paraşütle atlama için 150 ila 200 dolar arasında bir para ödersiniz. Ekstra hizmetler de talep edilirse buna eklemeler olacaktır. Örneğin fotoğraf ve video çekimi için ekstra ücret veriyorsunuz. Ama bölgenin en uygun firmasının SKY Fethiye olduğunu söyleyelim. Güncel uçuş fiyatları sitemizde mevcut. Telefonla da bunu talep edebilirsiniz. Sizlere en güzel gökyüzü deneyimini yaşatıyoruz. Bu konuda bizlere güvenebilir ve en güzel anlarınızı bizimle yaşayabilirsiniz. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: Yamaç Paraşütü Ekipmanları | Bilmeniz Gereken 11 Malzeme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir