saklıkent kanyonu
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Saklıkent Milli Parkı Fethiye‘ye 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Milli Park, büyüklüğü nedeniyle tüm dünyanın bildiği Saklıkent vadisinden oluşuyor! Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonu ve Avrupa’nın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul edildi. Uzunluğu 18 kilometredir ve farklı yerlerde yüksekliği 1000 metreye kadardır. Yolu boyunca doğal güzelliklerin büyüleyici sarp kayalıkları, şelaleleri ve 16 mağarası vardır. 720 metre Saklıkent boğazının giriş ve çıkışı arasındaki yükseklik farkları! Saklıkent Kanyonu, Türkiye’de bozulmamış güzelliğiyle dikkat çekiyor! Etrafında kızılçam ormanları yetişir ve topraklarında inanılmaz bir hızla akan, yazın bile buz gibi soğuk bir nehir vardır. Saklıkent kanyonunun yüksek kayalıkları, vadinin içinden neredeyse hiç ışık geçirmemektedir.

saklıkent-kanyonu

Saklıkent Kanyonu’nda Mükemmel Bir Deneyim

Bu tür doğal ve hava koşulları ve nehrin yukarı akışı ile park, ziyaretçilerine nefes kesici kanyon boyunca yürüyüş turu yapma imkanı sunuyor. kanyonun sonuna kadar gidecek en cesurlar özel bir kıyafet giymeli! Saklıkent boğazı boyunca 200 metre uzunluğunda ahşap bir yol var.  Ve orada ayaklarınızı ıslatmadan biraz yürüyebilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı 1996 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin vahşi doğasının örneği ve trekking, dağcılık ve piknik tutkunları için eşsiz bir turizm merkezidir. Yüzölçümü 12.390 hektardır ve Türkçe’deki Saklıkent kelimesi “gizli şehir” anlamına gelmektedir.

Saklıkent Kanyonu’nun Konumu

Fethiye’de mükemmel bir şekilde tatil yapmak istiyorsanız Saklıkent Kanyonu’nu tercih edebilirsiniz. Mutlaka uğramanız gereken eşsiz bir mekan olan Saklıkent Kanyonu, Fethiye’den 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya-Kaş yolu olarak da bilinen yoldan gidilen Saklıkent, Antalya ve Muğla sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu iki ilin sınırlarını oluşturan Eşen Çayı kaynağını ise Akdağlar’dan almaktadır. Saklıkent Kanyonu’na hayat veren Eşen Çayı’da görülmeye değen yerler arasındadır. Kanyon; Kaş’tan yaklaşık 65 km, mesafede bulunan kanyon, Patara’ya  30 kilometre uzaklıktadır. Ölüdeniz Plajı’na olan mesafesi yaklaşık 50 km’dir. Bir milli park statüsünde yer almaktadır. 1996 yılında yasalarla statüsü belirlenmiş Saklıkent Milli Parkı sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu ise görmeye değer doğa harikası destinasyonlardan biridir.

Sky Fethiye instagram sayfamıza bakmak ister misiniz?

Fethiye Gezi Rehberi

Benzer Blog

Babadağ Yamaç Paraşütü

Babadağ Yamaç Paraşütü

Babadağ Yamaç Paraşütü Heyecanı ve adrenalini en üst seviyede yaşamak istiyorsanız sizlere çok güzel bir haberimiz var efendim. Fethiye Babadağ yamaç paraşütü aktivitesini firmamızın ayrıcalığında

Daha Fazla »