Tandem Yamaç Paraşütü Nedir? Nerede Yapılır? Ne Kadar?

tandem-yamac-parasutu-1

Tandem yamaç paraşütü, uçmanın ticari boyutudur. Sertifikalı pilotlar deneyimsiz gökyüzü tutkunlarını hava araçlarında misafir ederek gökyüzünde süzülme deneyimine tanıklık ederler. Belli bir fiyat karşılığı gerçekleştirilir. Fethiye tatilinizde adrenalin sporu yapmak istediğinizde bu tandem atlayışlara katılabiliyorsunuz. Peki ne demek bu tandem atlayış? Kimler yapabilir? Fiyatları 2023 yılında ne kadar? Hepsini teker teker inceleyeceğiz.

tandem-yamac-parasutu-2
Tandem Yamaç Paraşütü

Tandem Yamaç Paraşütü Nedir?

Uçma rüyasını gerçekleştirmek için tandem uygulaması var. Ne demek? Profesyonel ve uzman pilotlar eşliğinde deneyimsiz bir kişinin daha katıldığı, en fazla 2 kişi ile gerçekleşen ve yamaç paraşütünün süzülmesiyle havada kalınan ticari uçuşlara tandem yamaç paraşütü denir. Para karşılığı gerçekleştirilir. Çünkü verilen hizmetin bir maliyeti var. Firmadan firmaya göre ücretlerinde ve hizmet türünde değişiklikler olur. Fakat temel kurallar ve mevzuat her pilot için geçerlidir.

Tandem yamaç paraşütünün genel kuralları:

 • Tandem uçuşlar en fazla 2 kişi ile gerçekleştirilir. 3 kişi ile atlamak yasaktır.
 • Tandem atlayışı yönetecek olan pilotların THK’nın belirlediği eğitim programlarından geçmesi ve üstün yeterlilik sertifikalarını alması gerekir. Yamaç paraşütü iyi bilinse de sertifikası yok ise ticari uçuş yapmaları yasaktır.
 • Uçuş sırasında pilot bazı ekipmanları yanlarında bulundurmalıdır. Örneğin kask, telsiz, GPS cihazı bunlara örnek olarak verilir.
 • THK tarafından belirlenmiş özel ve güvenli pistler aracılığıyla tandem atlayışlar gerçekleştirilir.

Bu listeye daha onlarca farklı kural eklenebilir. Bizler en önemli olanları koyduk. Ayrıca SKY Fethiye okulunun da koyduğu katı kurallar da mevcut. Örneğin alkollü kişiler ticari uçuşlara katılamaz. Aynı şekilde gebe ya da kalp rahatsızlığı olan bireylerin de bu aktiviteye katılmasına müsaade edilmez. Detaylı bilgi almak isterseniz bizler ile iletişim halinde olabilirsiniz.

Tandem yamaç paraşütü yapmak için deneyimli olmanıza gerek olmasa da bazı niteliklere sahip olmanız gerekir. En basiti alkol kullanmamanız katı kuraldır. Çünkü havada kendinizin ve pilotun hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Diğer yandan ağır kronik rahatsızlıklarınızın da olmaması istenir. Eğer şüpheniz varsa da doktorunuzda ‘yapabilir’ tavsiyesi alabilirsiniz. Çocuklar tandem uçuşa katılabilir. SKY Fethiye pilotlarıyla her sezon 4 yaşından başlayan çocuklar uçuyor.

tandem-yamac-parasutu-3
Tandem Yamaç Paraşütü

Tandem Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?

Herkesin en çok merak ettiği sorudur bu. Çünkü ülkemiz, yamaç paraşütü alanında her geçen gün gelişim gösteren bir öneme sahip. Çok sayıda ilimizde pistler var buralarda tandem yamaç paraşütü atlayışları gerçekleştiriliyor. Peki ama bu spor en güzel nerede yapılır? Aslında daha önce uçmuş birine bu soruyu sorsanız alacağınız yanıt muhtemelen Fethiye Ölüdeniz olacaktır. Artık sadece Türkiye için değil dünyada bir marka konumuna erişti Fethiye. Babadağ pisti 1900 metreyi aşan yüksekliği ile ilk kez atlayacaklara harika imkan tanıyor. 3 farklı pist var ve sizin seviyenize en uygun olandan atlayabiliyorsunuz. Türkiye’de atlayabileceğiniz diğer noktaları da listeleyelim.

Tandem yamaç paraşütünün yapıldığı yerler listesi:

 1. Tandem uçuş için Babadağ, Fethiye, Muğla
 2. Tandem uçuş için Munzur Dağları, Ergan, Erzincan
 3. Tandem uçuş için Ali Dağı, Kayseri
 4. Tandem uçuş için Nemrut Dağı, Adıyaman
 5. Tandem uçuş için Asas Tepesi, Kaş, Antalya
 6. Tandem uçuş için İnönü C Tepesi, Eskişehir
 7. Tandem uçuş için Bozdağ, İzmir
 8. Tandem uçuş için Dinamit Tepesi, Pamukkale, Denizli
 9. Tandem uçuş için Çökelez Dağı, Denizli
 10. Tandem uçuş için Abant, Bolu

Yukarıda Türkiye’nin en güzel 10 tandem uçuş pistini yazdık. Listenin zirvesinde yer alan Fethiye Babadağ kesinlikle konumunu hak ediyor. Burada özel hazırlanan pist, atlayışları çok pratik bir hale getiriyor. Elbette uçmak kadar manzara da önemli. Ve tabi ki de Ölüdeniz’in herkesi büyüleyen manzarası tartışmasız bu konuda zirvede yer alır. Hayatınızın kesinlikle en güzel dakikaları sizleri burada bekliyor.

Fethiye Tandem Yamaç Paraşütü Özellikleri

Fethiye’de tandem yamaç paraşütü aktivitesine katıldığınızda birtakım özellik ve avantajlara sahip oluyorsunuz. Buranın en popüler bölge olmasına sebep olan bazı özellikler mevcut. Öncelikle ulaşım kolaylığından bahsetmemiz gerekli. Babadağ Teleferik aracını kullanarak 15 dakika içerisinde pist alanında bulunabiliyorsunuz. Buna ek söylenebilecek çok unsur var. Onları birkaç maddede inceleyelim.

Fethiye’de gerçekleşen tandem yamaç paraşütlerin avantajları:

 • Ulaşımı çok kolaydır. Merkezde aracınızı bırakarak teleferik ile kolayca yukarı çıkabiliyorsunuz. Teleferik ücretleri de makul oranlardadır.
 • Pistinin fiziki yapısı, güvenlik ve atlayış rahatlığı için çok iyi seviyeye sahip. Eğimli ve düz bir zemin var yamaçta. Biraz koşarak rahatlıkla süzülmeyi gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Türkiye’nin en deneyimli uçuş okulları ve en profesyonel pilotları Fethiye’de hizmet verir. Bu da hem süreçten keyif almanız adına hem de güvenliğinizin %100 sağlanmasına olanak tanır.
 • Uçuş için kullanılan ekipmanlar en üst kalitede olmaktadır.
 • Yamaç paraşütünde manzarası en güzel yerlerin zirvesindesiniz. Ölüdeniz’i gökyüzünden görmek gerçek anlamda bir ayrıcalıktır.
 • Rekabet yoğun olduğu için uçuş fiyatlarında da daha uygun ücretlere ulaşırsınız.

Tandem yamaç paraşütü yukarıdan da anlaşılacağı üzere Fethiye’de yapılır. Fethiye’de ise bir numaralı marka olan SKY Fethiye tercih edilir. Rezervasyon dönemimiz başladı. Hemen şimdiden yerinizi ayırtmaya başlayabilirsiniz. Nasıl ulaşırım? İletişim sayfamızdan bize ulaşırsınız. Rezervasyon hattımızı arayıp rezervasyon ve bilgi alabilirsiniz.

tandem-yamac-parasutu-4
Tandem Yamaç Paraşütü

Tandem Yamaç Paraşütü Fiyatları 2023

Tandem yamaç paraşütü hakkında çok kapsamlı bilgiler sunduk. Şimdi de fiyat ve ücret tarifesine geçelim. 2022 yaz sezonunda kişi başı tandem atlayış fiyatı 150 dolar idi. Sonbahar ve kış için de aynı fiyattan hizmet verilmesi hedefleniyor. Kışın yamaç paraşütü mü olur? demeyin. Çok da güzel olduğunu belirtelim. Hava koşullarının uygun olduğu her günde Babadağ pistinden uçmaya devam ediyoruz.

2023 yılında tandem yamaç paraşütü ne kadar olacak? Yavaş yavaş bir yılı daha geride bırakıyoruz. Artık 2023 sezonunun yamaç paraşütü planlamaları yapılıyor. Henüz rakamlar netleşmese de 150 ila 200 dolar aralığında bir ücret tarifesi olacağı yönünde görüş var. Fotoğraf ve video çekim bedelinin de 25 ila 50 dolar arasında olacağı gündemde. Yeni yıla girdiğimizde güncel rakamların kaç TL olduğundan haberdar olmak isterseniz bizi arayın. Müşteri hizmetlerimizde her türlü merak ettiklerinize yanıt veriliyor.  WhatsApp hattımız 7/24 aktif bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Uygun fiyatlı tandem planlamanızı bizimle yapın.

Tandem Yamaç Paraşütü Firmaları

En iyi Fethiye tandem firması hangisi? Bu sorunun yanıtı aslında kullanıcı yorum ve tavsiyelerinde gizli. İnternet üzerindeki gerçek kullanıcı deneyim ve yorumlarına bakıldığında lider firmanın SKY Fethiye olduğu bariz bir şekilde görülecektir. En yüksek kullanıcı puanına sahip bir Fethiye uçuş okuluyuz. Bunda profesyonel misyonumuz ve profesyonelliğimizin payı büyük. Rezervasyon tercihlerinde birinci sıranıza bizi koyabilirsiniz. Erken yer ayırtmanızı öneriyoruz. Kışın sakin bir dönem geçirsek de 2023 yazı için şimdiden yerlerimiz dolmaya başladı. Geç olmadan bizlere katılın, yaz tatilinizde farklı bir atmosferi deneyimleyin. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Alkolsüz Mekanlar | 9 Helal Konsept Mekan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir