THK Yamaç Paraşütü Kursu ve Yönergeleri

yamaç-parasutu-kurallari-4

İnsanoğlunun asırlardır süren uçma hayali, günümüzde artık paraşütlerle gerçeğe dönüşebiliyor rahatlıkla. THK yamaç paraşütü konusunda ülkemizdeki resmi makamlardan birisidir. Pilot yetiştirme, kurs verme, sertifika kazanma ve uçuş yönergeleri bu kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. 2017 senesinde kurulan yamaç paraşütü okulu, 2019 senesinden itibaren ücretli kurs eğitimleri vermeye başladı. Bireysel olarak atlayışlarda sertifika zorunluluğunu olmasa da tandem yani ticari organizasyonlar için THK tarafından muhakkak bir sertifika almanız gerekiyor.

YouTube video

Yamaç paraşütü bir havacılık sporudur. Bu sebeple bazı kurallar altına alınarak yönergeler eşliğinde yapılmaktadır. THK yamaç paraşütü kurumu da bu yönergeleri hazırlar ve denetler. Günümüzde faaliyet gösteren tüm özel uçuş okulları bu kuruma tabidir. Yönerge dışına çıkanlara ceza kesilir ya da sertifikalarına son verilir. Fethiye’deki Babadağ pisti ülkede en fazla uçuş yapılan yer olduğu için burada daha sık denetimler uygulanmaktadır. Güvenle uçabilirsiniz.

Kaynak: THK

THK Yamaç Paraşütü Kursu

Günümüzde resmi olarak yamaç paraşütü eğitimlerini veren tek kurum THK yamaç paraşütü kurumudur. Buradaki kurs takvimlerine göre pilotları yetiştirme süreçleri devam eder. Böylece resmi bir zemine taşınır bu spor ve güvenlik unsuru daha da üst seviyeye taşınır. Eskiden usta-çırak konseptinde yürüyordu pilot olmak. Fakat THK sayesinde buna son verildi. Bugün gönül rahatlığıyla tandem atlayışlara katılabiliyorsunuz bundaki en önemli pay THK’ya yazılmaktadır.

thk-yamac-parasutu-2
THK Yamaç Paraşütü

THK dışında pilot eğitimi verilen okullar da var. Resmi olmayan bu kurumlardan çıkan pilotlar için usta-çırak ilişkisine dayalı denmektedir. Eğer turistik bir uçuşa katılacaksanız muhakkak o kurumun ve pilotun THK tarafından bir sertifikaya sahip olduğundan emin olun. Güvenliğiniz açısından bu önemli.

THK’nın verdiği kurs alanları:

  • THK yamaç paraşütü kursu
  • THK yelken kanat kursu
  • THK balon kursu
  • THK mikrolayt kursu
  • THK motorlu yamaç paraşütü kursu

Tandem yamaç paraşütü kurslarına katılmak için birtakım koşullara sahip olunması gerekiyor. Her birey bu kurslara katılma hakkına sahip değil. Öncelikle bireyin YPP sertifikasına sahip olması istenir. 19 yaşından gün alan bireylerin en az 50 uçuş yani 20 saatlik uçma deneyimi olmalıdır. Lise mezunu şartı da var. Fiziksel ve ruhsal beceriler de ister THK. Örneğin üst düzeyde disiplin kabiliyetine bakılır. Sorumluluk duygusu olmayanlar yamaç paraşütü pilotu olamaz.

THK Yamaç Paraşütü Fiyatları

THK tarafından verilen paraşüt pilotu olma kursları özel ücret karşılığında verilmektedir. Kurs ücretleri toplamda 14.000 TL’den başlar 40.000 TL’ye kadar çıkar. Katılacağınız programa ve uçuş türüne göre değişir süreç. 2024-2025 yılı için THK güncel fiyat listesi henüz yayımlamadı. Paylaşıldığı an sizler için bu yazıya ekleyeceğiz. Ayrıca THK sitesinden de güncel listeleri takip edebilirsiniz.

THK Yamaç Paraşütü Yönergesi

Pilot olmak istediğinizde THK’nın birtakım yönergeleriyle karşılaşırsınız. Genel olarak standart maddelerden oluşsa da dönemsel olarak güncellemeler olmaktadır. Şu ana kadar toplamda 3 adet yönerge listesi yayımladın. Onlara detaylı bir şekilde ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Güncel THK yönerge ve yönetmelikler listesi:

En güncel THK yönergeleri bunlardır. Yeni eklenenler oldukça sitemizde paylaşacağız. THK yamaç paraşütü kursu ve bilgilendirmeleri hakkında her şeyi günce olarak sitemizde bulabilirsiniz. İyi günler diliyoruz sizlere.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Rüzgar Sörfü – Windsurf & Kitesurf Turları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir