Tlos Antik Kenti Fethiye

tlos-antik-kenti

Tlos Antik Kenti, tarihteki en büyük medeniyetlerden biri olan Likya uygarlığının önemli merkezlerinden biriydi. Burası oldukça özel bir tarihi yapı. 6 Şubat 2009 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınması da bunun bir göstergesi. Eğer bu yaz ki tatil planlamalarınız arasında Fethiye ilimiz bulunuyorsa, kesinlikle Tlos’u görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda dünyanın önemli tarihi miraslarından birini detaylıca ele alacağız…

tlos-antik-kenti-3
Tlos

Tlos Antik Kenti Hikayesi

Yapılan araştırmalara göre bu kentin tarihçesi neolitik döneme kadar uzanıyor. Bu da onu özel kılıyor. Her tarihi yapıda olduğu gibi Tlos Antik Kenti hikayesi oldukça ilginç. Yunan mitolojisinde bilindiği üzere antik kentlerin kurucusu ve bir efsanesi bulunuyor. Bu kent adını Tremilus’un oğlu olan Tloos’tan alıyor. Mitolojik yaklaşıma göre Pegasus’un atı bu bölgede yaşadı. Ayrıca bazı inanışlara göre büyük Troya savaşının ardından ülkelerine dönmek isteyen fakat başaramayan Akna ordusundaki sınırlı sayıda askerin buraya yerleştiği söylenir.

Tlos şehri, tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır. MÖ başlayan tarihi serüveninde her dönem için göz kamaştıran ve ilgi gören öneme sahipti. Hristiyanlık dönemindeyken önemli bir piskoposluk merkezi haline geldi. Osmanlı döneminde de önemini korudu. Böylece Yakaköy mevkii antik kentin üzerine kuruldu. Günümüzde Tlos Antik Kenti bölgesinde kazı çalışmaları var. Bu çalışmalarda birçok kral mezarı keşfedildi.

Kaynak: Tlos Tarihçe

Tlos Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti yerine her yıl yüz binlerce ziyaretçi akın ediyor. Seydikemer ilçesinde bulunan yapıya gitmenin ise birçok seçeneği var. Öncelikle bu turizm bölgesinin merkezlere olan uzaklıklarını listelemekte fayda var.

  • Seydikemer merkezi ile arasında 15 kilometre mesafe var.
  • Muğla’ya olan net uzaklığı 160 kilometre.
  • Fethiye ilçesi ile antik kent arasındaki mesafe 42 kilometre.
  • Dalaman’a olan mesafesi ise 66 kilometredir.

Eğer buraya havalimanı ile gelmeyi düşünüyorsanız, Dalaman havalimanını tercih etmelisiniz. Karayolunu tercih edecekler ise Fethiye – Antalya yolu üzerinden ilerlerken 22. kilometrede Kemer’e sapmaları gerekiyor. Daha sonrasında 12 kilometre gibi bir mesafede ilerlemeleri yeterli. Ayrıca otobüs tercih edenler için Fethiye’de her gün seferler mevcut.

tlos-antik-kenti
Tlos

Tlos Antik Kenti Giriş Ücreti 2022

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde tatil planları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Fethiye, her yıl olduğu gibi bu sene de tatilcilerin en önemli gözdesi. Fethiye tatilcileri için bu tarihi kent özel tavsiyemiz. Ayrıca Tlos Antik Kenti için giriş ücreti 2022 yılı için belli oldu. Haftanın 7 günü açık olan tesise girmek için 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Turizm ve Kültür Bakanlığının işletiminde olan yere Müze Kart ile de giriş mümkün. Ancak yılda 2 defa giriş hakkı tanınıyor. Eğer Müze Kart Plus kartına sahipsiniz tüm yıl boyunca sınırsız giriş hakkına sahip oluyorsunuz. Bu görkemli ve tarihi esintilerle dolu kentin giriş çıkış saatleri ise şu şekilde:

  1. Yaz döneminde 08:30 – 19:30 arası
  2. Kış döneminde 08:30 – 17:30 arası

Tlos Antik Kenti Kaç Yıllık?

Arkeologların yaptığı kazı çalışmara göre bu tarihi şehir MÖ 2000’li yıllara kadar uzanıyor. ‘Dlawa’ şehriyle yaşıttır. Anadolu’daki Hitit metinlerinde bu durum görülmekte. Bu antik kent Likya başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hristiyanlık ve Osmanlı dönemleri de bunlara dahildir. Roma döneminde imparatorluğun en önemli merkezlerinden biri aline geldi.

Yakaköy, günümüzde uğrak bir yerleşim yeri. Günümüzde hala kazı çalışmaları devam ediyor ve yeni kral mezarları çıkmaya devam ediyor. Fethiye tatili planlarınız arasına kesinlikle bu antik şehri koymalısınız. Çünkü tatilde kültür de önemli.

İlginizi çekebilir: Kayaköy Tarihçesi