Tlos Antik Kenti

Tlos Antik kenti

Fethiye’de gezilecek yerler konusunda en ilgi çekici yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Tlos Antik Kenti olur. Likya Uygarlığı döneminden kalma bir antik kent olan Tlos, günümüzde pek çok insanın ziyaret ettiği yerler arasındadır. Siz de bu harika mekânda vakit geçirmek ve kaliteli deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle detaylara bir göz atmalısınız. İşte Tlos Antik Kenti ile alakalı dikkat etmeniz gereken bütün detaylar!

Tlos Antik Kenti Nerede?

Fethiye bölgesinin en ilgi çekici mekanlarından bir tanesi olan Tlos Antik Kenti ile alakalı en dikkat çeken bilgi kentin konumuyla alakalıdır. Bu bağlamda kentin Fethiye’ye yaklaşık 42 km uzaklıkta olduğundan söz edilebilir. Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunan bu kent Eşen Nehri’nin etkisiyle oluşmuş coğrafyada yer almaktadır. Saklıkent Kanyonu ile Kemer Beldesi arasındaki bölgede yer alması da oldukça ilgi çekici bir kent olmasını sağlar.

Tlos Antik Kentini Kim Kurdu?

Burası ile alakalı efsanelere bakıldığında kentin kurucusu Tremilus ve Praksidike’nin oğullarından biri olan Tloos zamanında gerçekleşmiştir. Pek çok tarihçi tarafından kabul edilen bu görüşün efsanenin de ötesinde bir gerçeklik olduğu düşünülmektedir.

Tlos Antik Kenti
Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kentini Neden Görmelisiniz?

MÖ 5. yüzyıla uzanan tarihi ile dikkatleri çekmeyi başaran buranın tarihi ve kültürel anlamda çok ciddi zenginliklere kapı araladığından söz etmek gerekir. Özellikle de tarih tutkunlarının efsanevi olayları araştırmak ve efsanelerin yaşandığı yerleri keşfetmek adına tercih ettikleri bölgelerden bir tanesidir. Bu özelliği sayesinde çok yoğun ziyaretçi alan burada siz de beklentilerinize cevap verecek bir gezintiye çıkabilirsiniz.

MS 12. yüzyıla kadar insanların dini bir merkez olarak kabul ettikleri burası, Anadolu’nun Türkler tarafından ele geçirilmesi ile birlikte farklı amaçlarla kullanılmıştır. Helen kültürünün etkisini fazlasıyla hissedebileceğiniz bu bölgede Osmanlı mimarisinin de izlerini keşfedebileceksiniz.

Burası Fethiye’de görülmesi gereken yerler konusunda oldukça ilgi çekici olmayı başarır. Bunun yanı sıra Fethiye’de yapılması gerekenler arasında da Tlos Antik Kenti’ni ziyaret etmenin ilk sıralarda olduğundan bahsedilebilir.

 

Linkedin profilimizi incelediniz mi? Fethiye hakkında daha fazla merak ettiğiniz  soru varsa her zaman bir telefon uzağınızdayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir