Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Fethiye’de gezilecek yerler konusunda en ilgi çekici yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Tlos Antik Kenti olur. Likya Uygarlığı döneminden kalma bir antik kent olan Tlos, günümüzde pek çok insanın ziyaret ettiği yerler arasındadır. Siz de bu harika mekânda vakit geçirmek ve kaliteli deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle detaylara bir göz atmalısınız. İşte Tlos Antik Kenti ile alakalı dikkat etmeniz gereken bütün detaylar!

Tlos Antik Kenti Nerede?

Fethiye bölgesinin en ilgi çekici mekanlarından bir tanesi olan Tlos Antik Kenti ile alakalı en dikkat çeken bilgi kentin konumuyla alakalıdır. Bu bağlamda kentin Fethiye’ye yaklaşık 42 km uzaklıkta olduğundan söz edilebilir. Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunan bu kent Eşen Nehri’nin etkisiyle oluşmuş coğrafyada yer almaktadır. Saklıkent Kanyonu ile Kemer Beldesi arasındaki bölgede yer alması da oldukça ilgi çekici bir kent olmasını sağlar.

Tlos Antik Kentini Kim Kurdu?

Tlos Antik Kenti ile alakalı efsanelere bakıldığında kentin kurucusu Tremilus ve Praksidike’nin oğullarından biri olan Tloos zamanında gerçekleşmiştir. Pek çok tarihçi tarafından kabul edilen bu görüşün efsanenin de ötesinde bir gerçeklik olduğu düşünülmektedir.

Tlos Antik Kentini Neden Görmelisiniz?

MÖ 5. yüzyıla uzanan tarihi ile dikkatleri çekmeyi başaran Tlos Antik Kenti’nin tarihi ve kültürel anlamda çok ciddi zenginliklere kapı araladığından söz etmek gerekir. Özellikle de tarih tutkunlarının efsanevi olayları araştırmak ve efsanelerin yaşandığı yerleri keşfetmek adına tercih ettikleri bölgelerden bir tanesidir. Bu özelliği sayesinde çok yoğun ziyaretçi alan Tlos Antik Kenti’nde siz de beklentilerinize cevap verecek bir gezintiye çıkabilirsiniz.

MS 12. yüzyıla kadar insanların dini bir merkez olarak kabul ettikleri Tlos Antik Kenti, Anadolu’nun Türkler tarafından ele geçirilmesi ile birlikte farklı amaçlarla kullanılmıştır. Helen kültürünün etkisini fazlasıyla hissedebileceğiniz bu bölgede Osmanlı mimarisinin de izlerini keşfedebileceksiniz.

Tlos Antik Kenti, Fethiye’de görülmesi gereken yerler konusunda oldukça ilgi çekici olmayı başarır. Bunun yanı sıra Fethiye’de yapılması gerekenler arasında da Tlos Antik Kenti’ni ziyaret etmenin ilk sıralarda olduğundan bahsedilebilir.

Benzer Blog

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’de gezilmesi gereken yerler dendiğinde akla gelen mekanların başında. Üstelik bozulmamış doğası ve kendine has özellikleri sayesinde Kabak Koyu’nde zaman geçirmek oldukça keyifli

Daha Fazla »