Yamaç Paraşütü Fethiye 2024

yamac-parasutu-fethiye

Yamaç paraşütü Fethiye 2024 yılında da en çok merak edilen konular arasında yerini koruyor. Özellikle uçmak, bir hayalden öte ruhunda tutku haline gelenler için, bu adrenalin sporu harika bir seçenek. Eğer sizin de bu yaz ki rotanızda Fethiye ve Ölüdeniz bölgesi var ise, mutlaka yamaç paraşütü sporunu deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Uçmayı, denizin ve doğanın üzerinden bir kuş misali süzülmeyi düşünenler için bu yazıyı derledik.

yamac-parasutu-fethiye
Fethiye Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü Fethiye 2024 hakkında sık merak edilenlerden biri de bunun ne olduğu. Öncelikle yamaç paraşütünün bir uçma aracı olduğunu söylemek mümkün. Pilotu sayesinde gökyüzünden yüzlerce metre yükseklikle süzülebilen bir araç. Fakat onu diğer hava araçlarından ayıran en belirgin özellik, özel bir pist ya da yakıta ihtiyaç duymaması. Bu sporda uçmanın yakıtı rüzgâr. Kısaca yamaç paraşütü için rüzgara eşlik ederek süzülme eylemi diyebiliriz.

İngilizce ‘paragliding’ ismiyle anılır. 1980’lerin başında uçmak ile ilgilen bir gurup maceraperest tarafından bulundu ve günümüze kadar havacılığın vazgeçilmezi haline geldi. Bu aktivite genellikle serbest paraşüt ile karıştırılıyor. Ancak serbest paraşütte uçmak için bir uçak ya da helikopter gerekiyor. Ama yamaç paraşütü Fethiye 2024 aktivitelerinde uçuşa geçmek için yüksek bir tepe ve biraz da rüzgâr yeter.

yamac-parasutu-fethiye
Fethiye’de Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

Yamaç paraşütü sporunu gerçekleştirmek, uzaktan bakıldığında çok karmaşık gibi görünmekte. Ancak doğru koşullar ve doğru ekipmanlar bir araya geldiğinde oldukça basit bir spor. Peki yamaç paraşütü Fethiye 2024 nasıl yapılır? Öncelikle hayatınıza unutulmaz bir uçuş deneyimi eklemek istiyorsanız, profesyonel bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Bu konuda SKY Fethiye ailesi olarak yanınızdayız.

Yamaç paraşütü yapmak için bizimle anlaştınız. Sonrasında profesyonel pilotumuz ile birlikte kendinizi Babadağ eteklerinden boşluğa bırakıyorsunuz. Tüm uçuş süresi boyunca kontrol pilotumuzda oluyor. O kas ve rüzgâr gücüyle keyifli bir süzülme sağlarken size de denizin ve doğanın eşsiz manzarasının tadını çıkarmak kalıyor.

Yamaç Paraşütü Kuralları

Yamaç paraşütü Fethiye 2024 yılı merak edilenlerinden birisi de bu sporun ne gibi kuralları olduğu. Öncelikle bu aktivite her ne kadar güvenli olsa da kurallar yerine getirilmezse risklere davetiye çıkarabiliyor. Bu nedenle uçuş güvenliğini kusursuz dereceye getirmek için bazı kuralların uygulanması gerekiyor. İşte o kurallar…

  • Tandem uçuşlarında turist, tamamen pilotun kontrollerine ve yönlendirmelerine uyması gerekiyor.
  • Kask ve can yeleği takılması gerekiyor.
  • Uçuş sırasında pilot yanında ilk yardım çantası bulunduruyor.
  • Hava durumu elverişli ise uçuş gerçekleştiriliyor.
  • Yamaç paraşütü bir ya da iki kişi ile gerçekleşiyor. 3 kişilik uçuş yok.
  • Uçuş sırasında pilot çantasında yedek paraşüt bulunduruyor.
  • Tandem uçuşa katılacak kişilerin rahat kıyafetler giyip gözlük takması gerekiyor.
  • Kalp rahatsızlığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin bu sporu yapması yasak. Ayrıca hamileler de uçuşa katılamaz.

 

Yamaç Paraşütü Ne Zaman Yapılır?

Yamaç paraşütü Fethiye 2024 yılında ne zaman ve nerede yapılıyor konusu, havaların ısınmaya başladığı şu günlerde öne çıkmaya başladı. Toplumumuzda bu sporun sadece yazın sıcak aylarda yapıldığına dair görüş hakim. Ancak bu hatalı bir düşünce. Çünkü yamaç paraşütü aktivitesi sadece yazın yapılmıyor. Diğer tüm mevsimler de uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ancak uçmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hava olayları var. Öncelikle yağmur olmayacak. Yağmurlu ve fırtınalı havalarda kesinlikle uçuş gerçekleştirilmiyor.

Yazımızı beğendiyseniz yaz tatilinizde size fikir verebilecek olan Fethiye Konaklama Önerileri yazımız ilginizi çekecektir. Ayrıca uçuşlarımız ile ilgili düzenli olarak görsel paylaştığımız sosyal medya hesabımıza davetlisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir