Yamaç Paraşütü İçin Sigorta Yapılıyor mu?

yamac-parasutu-icin-sigorta-yapiliyor-mu-2

Yamaç paraşütü için sigorta yapılıyor mu? Merak ediyorsanız buyurun yazımızı okumaya. Yüksek adrenalin içeren aktivitelerde katılımcılar kendilerini güvence altına almak ister. Her ne kadar güvenlik risklerini ortadan kaldırmak için uçuş okulları tüm detayları kusursuz olarak yerine getirse de sigortalı bir süreç geçirmek bireylerin en doğal talebi ve hakkı. Günümüzde gerçekleştirilen hemen her ekstrem sporda bu zorunlu bir uygulama. Peki ama durum yamaç paraşütü  sporunda nasıl? Yamaç paraşütü için sigorta yapılıyor mu? İşte detaylar…

YouTube video

Ülkemizde sigortacılık geçmişte düşük seviyelerde olduysa da bugün Avrupa standartlarına gelmiş vaziyette. Hayatın her alanında her bir uygulamayı kapsayan sigorta faktörü bulmak mümkün. Çoğu tercihe bağlı olsa da bazı sigortalama hizmetleri devlet yasalarınca zorunlu hale getirilmiştir. Yamaç paraşütüyle atlamak da bu kapsam dahilindedir. Yani evet, yamaç paraşütü için sigorta yapılıyor mu? sorusuna verilecek cevap bunun zorunlu olduğudur. Peki nedir bu paragliding sigortası?

Yamaç paraşütü için yapılan sigortaya 3. Şahıs mali sorumluluk sigortası adı verilir. Bugün tandem uçuş gerçekleştiren her firma ve her pilot bunu yapmadan atlayış gerçekleştiremez. Aksi halde suç işlemiş olur. Sigortanın temeldeki misyonu ise faaliyet esnasında beklenmedik bir durum yaşanırsa katılımcıların yaşayacağı maddi ve manevi zararlar teminat altına alınmış olunur. Aynı zamanda uçuş okulu da kendini teminat altına alır sunduğu bu hizmet ile. Yamaç paraşütü için sigorta yapılıyor mu? sorunsalını temel olarak yanıtladık. Şimdi de konunun detaylarına geçelim.

Yamaç Paraşütü İçin Yapılan Sigorta Nedir?

Üçüncü şahıs sorumluluk sigortası olarak ifade edilen bu teminat türüyle hayatımız boyunca sık karşılaşmayız. Genelde ekstrem durumlarda katılımcılar yapar. Örneğin bugün bir uçak bileti aldığınızda da bu sigortadan yaptırmış olursunuz. Temel işlevi yamaç paraşütüyle aynıdır. Kaza durumlarında bireyleri maddi manevi güvence altına alır. Üstelik sadece katılımcıya yapılmaz. Pilot da 3. Şahıs mali sorumluluk sigortasına dahildir.

yamac-parasutu-icin-sigorta-yapiliyor-mu-1
Yamaç Paraşütü İçin Sigorta Yapılıyor mu?

Uçuş öncesi bireyler uçuş okulumuza gelerek mini bir eğitim alıyor. Bu eğitimin ardından ise sigorta poliçeleri dolduruluyor. Daha uçuşa başlamadan önce tüm evraklar hazır edilmiş oluyor. Ne zaman başladığı da merak edilmektedir. Sigortanın başlangıç süresi pistten atlayışın gerçekleştirildiği ilk an olarak kabul edilmektedir. Yani ayaklarınız yerden kesildikten sonra sigorta güvencesi altındasınız.

Hangi acente ile sigortanın yapılacağı tamamen uçuş okulunun tercihine bağlı. Günümüzde bu hizmeti veren çok sayıda acente var. Kimi kapsamlı bir hizmet sunarken kimi ise daha düşük bir teminat veriyor. Aslında burada uçuş okulu seçiminin de önemi öne çıkmaktadır. Kaliteli ve işini profesyonel yapan bir firma ile anlaştığınızda tüm güvenliğiniz ve sigorta kapsamınız en iyi şekilde gerçekleşmektedir.

Yamaç Paraşütü İçin Sigorta Gerekli mi?

Eğer bir ekstrem durum ya da aktivitenin içerisindeyseniz sigorta yaptırmak kesinlikle gereklidir. Yamaç paraşütü de her ne kadar yüksek güvenliğe sahip bir etkinlik olsa da risk faktörü her zaman var. Zaten onu en değerli adrenalin sporu yapan da bu. SKY Fethiye olarak bugüne kadar binlerce uçuş gerçekleştirdik. Hiçbir katılımcımız için bu sigortaya ihtiyaç duyulmadı. Ancak bizler en iyi acente koşullarıyla sigorta işlemlerini eksiksiz yapmaktayız. Çünkü uçuşu her ne kadar kusursuz kılsak da sizi ve sevdiklerinizi önemsiyoruz.

Sizler de tandem atlayış yapmadan önce mutlaka bu hakkınızı kullanın ve uçuşun sigorta kapsamına sokulmasını isteyin. Unutmayın, bu sizin en doğal hakkınız. Böylece en ufak bir riske karşı teminat altında olacaksınız. SKY Fethiye ailesi olarak sizlere sağlıklı ve eğlence dolu bir uçuş diliyoruz.

Yamaç paraşütü için sigorta yapılıyor mu? yazımızı beğendiniz mi?

İlginizi çekebilir: Yamaç Paraşütü Yaparken Ne Giyilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir