Yamaç Paraşütü Koparsa Ne Olur?

yamac-parasutu-koparsa-ne-olur-2

Yamaç paraşütü koparsa ne olur? sorusuyla sıkça karşılaşılıyor. Bu aktivite 1940’lı yılların başında ilk kez denendiğinden beri günümüze kadar büyük bir evrim geçirdi. Geçmiş yıllardaki hali ile kıyaslandığında bugün artık kusursuza yakın bir güvenlik seviyesi sunduğunu çok rahat söylemek mümkün. Elbette az da olsa birtakım riskler taşımaktadır. Zaten bu riskler olmazsa paraşütle atlamanın bir adrenalin aktivitesi olduğunu söylemek doğru olmazdı.

YouTube video

Öncelikle ipleri tanımakta fayda var. Zira tüm yükü ve ağırlığı bu ipler taşıyor. Bu paraşüt malzemesi çok dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Ayrıca sürtünmeyi azaltmak için de ince ve hafif bir yapısı vardır. Günümüzde iki tip askı ipi bulunmaktadır. Biri Kevler iken diğeri de Dacron türüdür. Organik polyamid yani karbon lifi materyaliyle üretilmektedir. Bu da onu günümüzün teknolojisinde en dayanıklı bir yapıya bürüyor.

Paraşütle atlandıktan sonra askı ipinin kopma ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır. Zaten kopma durumu yaşansa dahi pilotların sırtında 2. bir hava aracı yani yedek paraşüt bulunuyor. Fethiye bölgesindeki uzun yıllar yapılan uçuşlarda sadece bir defa ipin kopması durumu yaşandı. Pilot bu durum karşısında yedek paraşütünü açtı ve güvenli bir şekilde yere iniş gerçekleştirdiler. Yamaç paraşütü koparsa ne olur? gibi bir endişeniz var ise görüleceği gibi cevabı mevcut. Yedek hava aracı ile kusursuz ve sorunsuz bir iniş gerçekleştiriliyor.

Daha Önce Yamaç Paraşütü Koptu mu?

Paragliding tarihi boyunca yüz binlerce belki de milyonları aşkın atlayış gerçekleştirildi. Bu aktivite sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın tüm ülkelerinde büyük ilgi görmektedir. Zira günümüzde uçmak için en keyifli ve risksiz hava aracı yamaç paraşütüdür. Hal böyle olunca ilginin de büyük olması kaçınılmaz olmaktadır. Paraşüt kazasına sebep olabilecek çok sayıda faktör olabilir. Her adrenalin sporunun içerisinde birtakım risk unsurları muhakkak vardır. Ancak genel olarak incelendiğinde bu sporda tehlike seviyesi minimum oranlarda. Peki daha önce yamaç paraşütü koptu mu? İşte yanıtı…

Fethiye’de çok uzun yıllardır Babadağ pistinden atlayışlar gerçekleştiriliyor. Öyle ki yaz sezonunda buraya on binlerin akın ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Son yıllarda askı ipi kopmasına bağlı bir kaza kayıtlarda yok. Sadece 2019 senesinde bir Alman turistin bulunduğu uçuşta, ip kopması yaşandı. Ancak deneyimli pilot yedek paraşütünü açarak çok rahat bir iniş gerçekleştirdi. Yani yamaç paraşütü kopma ihtimali yok denecek kadar az olsa da böyle bir durum anında yedek paraşüt devreye girmektedir.

yamac-parasutu-koparsa-ne-olur-1
Yamaç Paraşütü Koparsa Ne Olur?

Yamaç Paraşütünde Kime Güvenmeliyim?

Özel bir spor olan tandem atlayışta hizmet veren çok sayıda uçuş okulu var. Elbette her biri özel ve değerli. Ancak güvenilirlik konusunda uzun yıllardır bölgenin en iyisi SKY Fethiye olarak öne çıkmaktadır. Bu konuda mütevazi olmak doğru olmaz. Zira insan sağlığı ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için kusursuz bir misyon ile hizmet veriyoruz. Yamaç paraşütü kurallarına aykırı hiçbir uygulama okulumuz bünyesinde gerçekleşmez. Bu sayede 15 yılı aşkın süredir en ufak bir kazaya ya da olumsuz bir duruma sebebiyet vermeden uçuşlarımızı gerçekleştirdik. 2022 yılında da gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Yamaç paraşütünde uzman pilot kadrosu olan, tüm ekipmanlarında en üst kaliteyi kullanan, malzeme kontrollerini ve bakımlarını aksatmayan, uçuşta tecrübe sahibi ve en önemlisi de katılımcı memnuniyetini ilke edinmiş bir markaya güvenmelisiniz. Bu özellikleri taşıyan uçuş okulu çok da uzağınızda değil. Hemen şimdi SKY Fethiye iletişim araçları aracılığıyla rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Keyifli uçuşlar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir