Yamaç Paraşütü Korkumu Nasıl Yenerim?

Fethiye bölgesindeki paraşüt organizasyonlarında en çok karşılan konulardan birisi de yamaç paraşütü korkumu nasıl yenerim? oluyor. Yüksekten korkan bireyler piste geldiğinde bu tedirginliğin seviyesinde artış görülebiliyor. Zira bulutların üzerinde bir zirveden atlayış gerçekleştiriliyor. Bu sebeple SKY Fethiye ailesi olarak bu konuyu açıklama ihtiyacı hissettik. Bu yazımızda uçuş korkunuzu yenmeniz için birtakım önerilerde bulunacağız.

YouTube video

Öncelikle yüksek korkusu ile derinlik algısı arasındaki farkı tanımlamalıyız. Her ikisi de farklı bir kaygı durumudur. Kişinin yaşam kalitesini etkilerler ve yamaç paraşütü hayalini gerçekleştirmesini zora sokabiliyor. Yükseklik korkusu, yerden yüksekte bulunulan her durumda yaşanan kaygıya denmektedir. İster 3 bin rakımlı bir yamaçtan aşağıya bakılsın isterse de 10 basamaklı bir merdivenden fark etmez. Kişi bulunduğu yer ile zemin arasındaki mesafeyi hesaplayamadığı için sürekli bir korku ve panik içerisinde olmaktadır.

Yamaç Paraşütü Korkusunu Yenme Yöntemleri

Şu kesin ki yükseklik korkusu olan bir kişi değil uçmak, uçmanın fikrini dahi aklından geçirmez. Bu sebeple yamaç paraşütünden korkan bir kişinin yükseklik korkusu değil, derinlik algı sorunsalı vardır. Bunu da kolaylıkla aşmak mümkün. Derinlik korkusu, yüksek bir yerdeyken güvenliğinizi tam olarak alamadığınız kaygısıdır. Aynı zamanda yüksekte kontrolün sizde olmaması da bu kaygının tanımına girer. Peki ama yamaç paraşütü korkumu nasıl yenerim? İşte bu konunun en önemli püf noktası.

yamac-parasutu-korkumu-nasil-yenerim-2
Yamaç Paraşütü Korkumu Nasıl Yenerim?

Paraşütle atlama korkusunu yenme yöntemleri:

  1. Yamaç paraşütü korkusunu aşmanın ilk adımı bu aktivite kullanılan ekipmanları iyi tanımaktır. Çünkü paragliding sporunda kullanılan hava aracı en son teknoloji ile üretilir ve oldukça güvenlidir. Siz paraşüte binmeden önce uluslararası standartlara uygun olarak defalarca testlerden geçmektedir.
  2. Kontrol sizde olmayabilir. Ancak süreci yöneten pilotun alanında uzman olduğunu unutmamalısınız. Her bir pilot sivil havacılık kurumundan sınav ve testlere girerek sertifika almaya hak kazanmış özel kişilerdir. Ayrıca size gelene kadar yüzlerce kişiyi aynı şekilde uçurduğunu unutmayın.
  3. Günümüzde uçuş koşullarının doğruluğunu ölçmek için son teknoloji cihazlar kullanılıyor. Rüzgar ve hava koşulları bilgileri net olarak bilindiği için risk faktörü ortadan kalkıyor.
  4. Risk haritasına bakıldığın yamaç paraşütü dünyanın en güvenilir adrenalin aktivitesidir. Bu bilgi ile korkmanıza gerek olmadığını anlayabilirsiniz.
  5. Ölüdeniz bölgesinde pist kalitesi ve rüzgar koşulları bu sporun yapılması için en iyi seviyeyi sunuyor.
  6. Son olarak yedek paraşütü de bulunduğunu unutmayın.

Görüleceği üzere güvenlik yönünden oldukça sağlamdır yamaç paraşütüdür. Eğer ki yoğun bir tedirginlik yaşıyorsanız internet üzerinden atlayış videolarımızı izleyebilirsiniz. Böylece gökyüzünde 7’den 70’e insanların nasıl mutlu olduğuna tanıklık edeceksiniz. Günümüzde 4 yaşında minik bireyler dahi tek başına bizimle uçabiliyor. Ayrıca tüm korkularınızın atlayıştan sonraki ilk 10 saniyede son bulacağını da belirtmeliyiz.

Yamaç Paraşütü Korkumu Aşamıyorum

Eğer ki yükseklik korkunuz var ise tandem uçuşlara katılmanız çok düşük bir ihtimal. Fakat yaşadığınız korkunun yükseklik mi yoksa derinlik mi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer ki balkona çıktığınızda aşağıya bakabiliyorsanız bu yükseklik korkusu değildir. Yan evet, yamaç paraşütünü yapmaya elverişlisiniz. Derinlik korkunuzu yenmeniz kolay. Eğitmenlerimiz uçuş öncesi brifing vererek bu tedirginliklerinizi yenmenizi sağlıyor. Atladıktan sonra da zaten tüm tedirginlikler yerini keyif ve maceraya bırakıyor.

Güvenli bir uçuş talebiniz var ise SKY Fethiye markasının profesyonel pilotlarını tercih edebilirsiniz. Her sezon yenilenen ekipmanlarımız ve deneyimli pilotlarımızla bölgenin en keyifli ve güvenilir uçuşlarını gerçekleştiriyoruz. Siz de hemen şimdi rezervasyon yaparak bu eğlenceye ortak olabilirsiniz. Keyifli uçuşlar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir