Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Yamaç paraşütü, serbest uçuş etkinliği olarak sınıflandırılan bir açık hava etkinliğidir. Genellikle paraşütle karıştırılan bu spor, hobi olarak, performans sporu olarak ya da yarışmada yapılır.

Yamaç paraşütü, paraşütten türetilen, serbest uçuş uygulamasına izin veren bir uçaktır. Basitçe söylemek gerekirse, uçmanıza izin veren bir üründür. Pek çok yamaç paraşütü uygulaması ve uçmanın birçok yolu vardır. Bunlar şu şekildedir: eğlence amaçlı yamaç paraşütü, ultra hafif yamaç paraşütü (dağcılık için), akrobasi yamaç paraşütü, çapraz rekabet yamaç paraşütü (uzun mesafe), hassas yamaç paraşütü.

Yamaç Paraşütü ve Paraşüt Arasındaki Fark Nedir?

Muhtemelen birçok insanın “paraşütle atlama” ve “yamaç paraşütü” hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. Ancak yamaç paraşütü paraşütten çok farklıdır. Paraşütte serbest düşüş, hızlı ve yoğun, havaya atlıyorsunuz paraşütü açıyorsunuz ve iniyorsunuz. Yamaç paraşütünde zıplamıyorsunuz, yerden havalanıyorsunuz, uçuyorsunuz ve havada yürüyorsunuz. Turun sonunda ise sorunsuz bir şekilde iniyorsunuz. Bu yol, teknik ilerlemelerle gelişmeye devam eden kanatların kasvetliliği ve yelkeni taşıyan havanın termal ataları sayesinde yapılmıştır.

Yamaç Paraşütü Nasıl Kontrol Edilir?

Pilotlar, ayakları ile kontrol edilebilen hız çubuğunu kullanarak hızlarını arttırabilirler. Bu, koşum takımı aracılığıyla bağlanır ve kanadın hücum açısını azaltır. Frenleme, pilotun her iki tarafında birer tane olmak üzere iki kontrol tarafından kontrol edilir. Bunlar hızı ayarlamak için kullanılır ve bir pilot aynı zamanda vücut ağırlığını değiştirerek direksiyonu manipüle etmek için de kullanabilir.

Yetenekli bir pilot, kanadı kontrol etmek için halatları ve yükselticileri de kullanabilir. Bu, bir inişe yaklaşmayı hızlandırmak, frenler başarısız olursa yavaşlamak veya ani rüzgar değişikliklerinde kontrolü korumak için faydalı olabilir.

 

Çoğunlukla pilot, yamaç paraşütünün kendi kendine kaymasına izin verebilir. Yeni başlayanlar tarafından yapılan yaygın bir hata, aşırı düzeltme ve fren yapmak için çok fazla zaman harcamaktır.

Siz de yamaç paraşütünün keyfini çıkartmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. En mükemmel şekilde yamaç paraşütünün keyfini çıkartmak için hemen harekete geçebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yamaç paraşütü ile ilgili tüm detayları bu sayede öğrenebilirsiniz.

 

Benzer Blog

Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’de gezilmesi gereken yerler dendiğinde akla gelen mekanların başında. Üstelik bozulmamış doğası ve kendine has özellikleri sayesinde Kabak Koyu’nde zaman geçirmek oldukça keyifli

Daha Fazla »