Yamaç Paraşütü Ölüm Riski Var mı?

Uçma fikri insanın aklına gelince ‘yamaç paraşütü ölüm riski var mı?’ düşüncesi de doğuyor genelde. Daha önce hiç uçmayan bir insan için havada olmanın hayali bile korkutabiliyor. Bu durum yükseklik korkusundan ziyade daha önce deneyimlenmemiş bir şeyin verdiğini heyecan olarak tanımlanabilir. Peki ama bu spor sanıldığı kadar güvenli mi? Bugüne kadar hiç ölen oldu mu? Yazı içerisinde cevaplarını bulacaksınız.

Adrenalin sporlarının temel özelliği, içerisinde farklı seviyelerde de olsa risk barındırmasıdır. Bu risk temelde ‘kaza’ olarak nitelendirilir. Dünya genelinde çok sayıda ekstrem spor var. Yamaç paraşütü de bunlardan birisi. Ama gökyüzünde olup da bulup bulabileceğiniz en güvenli aktivitedir aynı zamanda. Paraşütle atlamanın ortaya çıktığı günden bu yana hava aracı neredeyse kusursuz hale getirildi. Kaza yapma, düşme, kopma gibi sorunsallar tamamen ortadan kaldırıldı. Ama bunlar yamaç paraşütü ölüm riski var mı? sorusuna yeterli cevaplar olmayabilir. Biraz daha detaylandıracağız konuyu.

yamac-parasutu-olum-riski-var-mi-1
Yamaç Paraşütü Ölüm Riski Var mı?

Yamaç Paraşütü Yaparken Ölme Riski Var mı?

Bu soruya verilebilecek yanıt ancak uçuş güvenliğinin ne derece pozitif yönlü sağlandığı ile orantılıdır. Bu hava aracını bir uçak gibi düşünebilirsiniz. Kaliteli, bakımları düzenli ve özenli bir şekilde yapılmış uçak nasıl ki kusursuz olarak uçuş gerçekleştiriyorsa yamaç paraşütü de aynı şekilde ilerler. Pilot ve uçuş okulları profesyonel bir misyon ile işlerini icra ettiğinde yamaç paraşütü ölüm riski var mı? sorusunun yanıtı kesin olarak hayır olacaktır.

Yamaç paraşütünde ölüm riskinin olmadığını daha iyi anlamak için bunu bir karşılaştırma ile orantılayabiliriz. Bugün futbol oynayan bir sporcunun saha içinde ölme riski, yamaç paraşütüyle uçan birinin ölme riskine oranla tam 7 kat daha fazladır. Bu örnek ne derece güvenli bir aktiviteye dahil olduğunuzun kesin göstergesidir. Hiç çekinmeden keyifle gerçekleştirebilirsiniz. Ama güvenilir bir uçuş okulundan hizmet almanız çok önemli burada. Neden mi? İşte detayları…

Yamaç Paraşütünü Güvenli Kılan Uygulamalar

Yamaç paraşütü güvenli demek için bazı uygulamaların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekiyor. Atlanan en ufak detaylar dahi sizi riske atabilir. SKY Fethiye gibi sektörün en kurumsal uçuş okullarını tercih etmek, güvenliğinizi sağlamanın etkili yolu. Diğer faktörler de var. Şimdi onları listeleyeceğiz.

Yamaç paraşütünde ölüm riskini ortadan kaldıran unsurlar:

  • En üst kalitede paraşüt ekipmanları kullanılır.
  • Her uçuş öncesi paraşütün kritik ekipmanları kontrol edilir ve uygunluk onayı alınır.
  • Hava şartlarının uçuşu uygun olup olmadığı özel donanımlar ile ölçülür.
  • Uçuş güvenlik ekipmanları kesinlikle kullanılır.
  • Deneyimli pilotlar ile icra edilir. Uçuş saati belli standartların üzerinde olan pilotlar ile uçmak güvenliği arttıran bir unsurdur.
  • Pilotlar sertifika sahibidir. Sertifikası olmayan pilotlar bireysel uçuş yapabilir ama kesinlikle ticari uçuşlara katılamaz. Günümüzde bunu esneten firmalar oluyor. Ancak SKY Fethiye için katı bir ilkedir sertifikasız pilot uçurmamak.
  • Uçuş sırasında pilotlar yanlarında mutlaka yedek paraşüt bulundururlar. Güvenliği %90 oranında arttıran bir uygulamadır bu.
  • Katılımcılardan uçmaya uygun olmayan kişiler kabul edilmez. Öneli bir unsurdur bu güvenlik için.
  • Uçuş için en verimli yamaçlardan atlayış gerçekleştirilir. Fethiye Babadağ ülkemizin en güzel pistidir.

Yukarıda belirtilen her bir madde SKY Fethiye tarafından eksiksiz ve istisnasız bir şekilde uygulanmaktadır. Güvenlik unsurları esnetilmediği için yamaç paraşütü ölüm riski var mı? sorusu da hayır olarak yanıtlanabiliyor. Bizi seçin, güvenle uçun. İyi günler diliyoruz.

YouTube video

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Yamaç Paraşütü Kaza Riski Var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir