Yamaç Paraşütü Pilotu

Yamaç Paraşütü Pilotu

Yamaç paraşütü pilotu konusu, hayalleri arasında gökyüzünde uçmak olan ve bunu profesyonel bir şekilde yaşam boyu sürdürmek isteyenlerin merak ettiği bir olay. Uçmak sadece uçak ve helikopter gibi hava araçlarıyla gerçekleşmez. Yamaç paraşütü de bir hava aracı olarak tanımlanıyor. Üstelik bu uçuş yöntemiyle havada süzülmenin her anı ruhen hissediliyor. Bu yazımızda yamaç paraşütü pilotluğu hakkında tüm merak ettiklerinizi yanıtlayacağız.

"<yoastmark

Yamaç Paraşütü Pilotu Nasıl Olunur?

Hayallerinde gökyüzünde kuşlar misali süzülmek ve yeryüzüne tepeden bakmak olanlar için bu özel hava aracının pilotu olmak önemli bir konu. Zira hava araçları içerisinde insana gökyüzünde olduğunun en iyi hissini yaşatan şey yamaç paraşütüdür. Peki yamaç paraşütü pilotu nasıl olunur? Öncelikle bu alanda pilot olabilmek için öncelikle Türk Hava Kurumundan ya da özel kulüplerden eğitim almak gerekiyor. THK’dan yamaç paraşütü pilotluğu eğitimi almak için gereken şartlar şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak kişilerin en az 16 yaşından gün almış olması
  • 50 – 2.00 arasında boy ve 45 – 120 arasında kilo ortalamasında bulunulması
  • Eğitimde mezuniyet durumunun minimum ilkokul olması
  • Katılımcının sağlığının yamaç paraşütü pilotu için uygun olması
  • Tüm bunlara ek olarak fiziğinin spor faaliyetlerine müsait olması

Günümüzde yamaç paraşütü pilotu olmak için verilen eğitimlerde THK ücretsizdir. Ancak özel havacılık kulüpleri ücretli eğitim vermektedir. Yamaç paraşütü eğitimleri aşama aşama ilerliyor. Başlangıç seviyesi P1, bitiş seviyesi ise P5 olarak belirtiliyor. Fakat ticari uçuş yani tandem uçuşu yapmak isteyenlerde durum farklı. Bu kişiler T1 ile T5 arasında eğitim alıyor.

Yamaç Paraşütü Pilotu (Tandem) Ne Kadar Kazanır?

Yamaç paraşütünde uçuş gerçekleştiren pilotlarne kadar kazanır? sorusu günümüzde tandem pilotu adaylarının sıkça telaffuz ettiği bir konu. Çünkü bilindiği üzere tandem pilotu olmak için katılan eğitimlerin genel ücreti hayli yüksek. Hal böyle olunca pilot adayları uçma tutkusunun yanı sıra ticari kaygılara giriyor. Biz de 2022 yılında yamaç paraşütü pilotu ne kadar kazanır? sorusunu sizler için yanıtladık.

Paraşüt pilotu olduktan sonra THK’da uçuş görevlisi olabilirsiniz. Burayı tercih ettiğinizde aylık sabit geliriniz ortalama 8 ila 10 bin Türk lirası arasında olacaktır. Fakat bireysel olarak Tandem uçuşları düzenlediğinizde bu miktarlar çok daha yukarılara çıkıyor. Özellikle Fethiye yamaç paraşütü pilotları bu sektörde hatırı sayılır kazançlar elde edebiliyor. Fakat tandem pilotu olmanın normal pilot olmaktan çok daha zorlu bir süreç olduğunu belirtmekte fayda var.

Yamaç Paraşütü T2 Sertifikası Ne İşe Yarar?

Ticari tandem uçuşu yapmak isteyen pilotlar mutlaka T2, yani ‘Ticari Tandem Pilotu’ sertifikasını alması gerekiyor. Belgenin alınmasının ardından Fethiye yamaç paraşütü pilotu yetkinliğiyle tandem uçuşlar gerçekleştirebiliyorsunuz. T2 sertifikasını sadece Türk Hava Kurumu veriyor. Fakat bu belgeye sahip olmak oldukça zor. Uzun bir süre zorlu eğitim ve mülakatlardan geçme koşulu var.

"<yoastmark

Yamaç Paraşütü Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Uçuş sevdalıları bir an önce tek başlarına gökyüzünden süzülüp özgürlüğün tadını çıkartmak istiyor. Bunun içinde sıklıkla yamaç paraşütü ne kadar zamanda öğrenilir? sorusu gündeme geliyor. Öncelikle doğru bir eğitimle birkaç uçuş sonrası temel eğitim veriliyor. Fakat profesyonel anlamda yamaç paraşütü pilotluğunda yetkin bir kişi olmak uzun bir süreç. Profesyonel bir pilot olmanın uzun yıllar sürdüğünü söylemekte fayda var. Ancak sıkı bir gökyüzü sevdalısıysanız bu sürenin göz açıp kapayıncaya kadar geçtiğini söylersek yanılmış olmayız. Yazımızı beğendiyseniz Ölüdeniz Yamaç Paraşütü konusu ilginizi çekebilir. Buna ek olarak Instagram hesabımızı takip ederek birbirinden eşsiz resim ve videolara kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir