Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi? | Bilimsel Bakış

yamaç paraşütü tehlikeli mi?

Yamaç paraşütü tehlikeli mi? diye gökyüzü tutkunları sık merak ediyor. Günümüzde toplum içinde “yamaç paraşütü yapıp da ölen kişi sayısı çok” gibi bir algı var. Bu doğru değil. Günümüzde hava araçları arasında ölüm riski en az olan aktivite kesinlikle budur. Elbette bunları bilimsel verilere dayandırmak, sizlerin konuyu daha net algılaması için doğru olacak. Bu yazımızda paraşütle atlayıp da ölen var mı? Yamaç paraşütü yaparsam ölür müyüm? Paraşüt ya düşerse gibi korkuları gidermek adına sunum yapacağız. Keyifli okumalar.

Yamaç paraşütü tehlikeli değildir. En güvenilir uçuş aktivitesidir. Ölüm oranı neredeyse yok denecek kadar az. Bu konuda çok sayıda bilimsel makale var. Bunların arasında en bilinir olanı da futbol müsabakalarıyla olan karşılaştırılması. Günümüzde futbol dünyanın her yerinde çok sevilen ve oynanan bir kültür. Bu maçlarda yaşanabilecek ölüm riski, yamaç paraşütü sırasında yaşanması muhtemel tehlikeden tam 7 kat daha fazladır. Bu bilimsel analiz aslında size yamaç paraşütü tehlikeli mi? sorusuna yanıt olacaktır.

Yamaç Paraşütü Ne Kadar Tehlikeli?

Ortada bir adrenalin aktivitesi var ise tehlikenin 0 olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Zaten insanlarda adrenalin yaşatan şey de tam olarak budur. 0 riskli hiçbir aktivite insanda heyecan yaratmaz. Bu demek değil ki paraşütle atlarsanız çok sayıda sizi tehlike bekliyor. Aksine, güvenli, huzurlu ve adrenalin seviyesi yüksek bir süreç yaşayacaksınız muhakkak. Doğru ve kurallara uygun bir uçuş katiyen sorunsuz tamamlanır. Ne gibi durumlarda tehlike ortaya çıkar? Bunlara bir bakalım şimdi…

Yamaç paraşütünde tehlike oluşturabilecek unsurlar:

  • Kötü ve eskimiş bir ekipman ile atlamak yamaç paraşütünü tehlikeye sokar.
  • Eksik ve yetersiz bir ekipman ile uçmak güvenliği tehlikeye sokar.
  • Deneyimsiz bir pilotun uçurduğu paraşüt kesinlikle bir tehlike faktörüdür.
  • Kötü hava koşullarında uçmakta ısrarcı olmak tehlikelidir.
  • Alkollü kişilerin uçması tehlike yaratır.
  • Sertifikasız pilotların kullandığı paraşütler her zaman büyük risk taşımaktadır.
  • Sağlık sorunu olan kişilerin paraşütte olması iki tarafı da riske atar.

Yukarıda, yamaç paraşütünü tehlikeli hale getirebilecek bazı bilgileri yazdık. Bu maddelerin hiçbiri en ufak bir şekilde dahi SKY Fethiye bünyesinde gerçekleşmez, gerçekleşemez. Yılların verdiği deneyim, tamamen insan sağlığını düşünen misyonumuz ve ekipmanlarımızın en üst kalitede olması bizi özel ve güvenilir kılıyor. Bizi tercih eden birinin aklında kesin olarak yamaç paraşütü tehlikeli mi? sorusu oluşmaz. Sadece gökyüzünün heyecanına odaklanılır burada. Siz de bu sürecin bir parçası haline gelebilirsiniz.

yamac-parasutu-tehlikeli-mi-2
Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi?

Fethiye Yamaç Paraşütü Neden Tehlikeli Değil?

Bu soruya verilebilecek belki yüzlerce farklı yanıt var. Ama her birini iki kelimede özetleyebiliriz: SKY Fethiye. A’dan Z’ye her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor burada. Güvenliği riske atabilecek en ufak detay dahi yok edilmeden uçuş yapılmıyor. Ayrıca yeni nesil donanım ve teknolojileri de kullanıyoruz. Bu da tehlikeyi neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Bizi tercih ettiğinizde sadece gökyüzüne ve Ölüdeniz manzarasına odaklanırsınız. Paraşüt koparsa gibi çekinceler yaşamazsınız. Çünkü ana paraşütte bir sorun yaşansa bile yedek paraşüt sistemimiz devreye girer. Sağlıklı bir iniş gerçekleştirilir. En ufak sorun yaşamadan ayaklarınız yere basar.

Neden SKY Fethiye firması? En başta THK’nın belirlediği kural ve yönergelere eksiksiz olarak uyuyoruz. Aynı zamanda kendimizin de uçuşu güvenli hala getirecek kurallarımız var. Prensipli ve ilkeli bir hizmet, yamaç paraşütündeki tehlikeleri ortadan kaldırıyor. Rezervasyon için bekliyoruz. Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi?  yazsını tamamladık. İyi günler.

YouTube video

 

İlginizi çekebilir: Tandem Yamaç Paraşütü Nedir? Nerede Yapılır? Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir