Yamaç Paraşütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yamac-parasutu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler, üç ana başlık altında toplanır. Pilot, uçuş okulu ve biniciler bu başlıklardır. Bu üç taraf da sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda ortaya harika bir uçuş deneyimi çıkar. İster ilk defa olsun isterse de profesyonel olunsun bu sporun temel kurallarına mutlaka uyulması, sağlıklı bir atlayış için elzemdir.

Günümüzde dünya üzerinde birbirinden farklı ve eğlenceli adrenalin aktiviteleri bulunmaktadır. Tüm bu aktivitelerin temeli incelendiğinde her birinde kendine has bazı dikkat unsurları bulunur. Eğlence her ne kadar önemli olsa da her zaman için temel prensip insan güvenliğidir. Babadağ yamaç paraşütüyle atlama da bu konunun içerisinde. Yeryüzünün en heyecan verici aktivitelerinden biri olan paragliding, doğru yöntemler uygulandığı için minimum riskte bir yapıya sahip. Peki ama yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

yamac-parasutu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2
Yamaç Paraşütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yamaç Paraşütü Kuralları

Dışarıdan bakıldığında tandem atlayışlar kolay bir spor gibi görülebilir. Ancak bu aktivitenin kolay hale gelebilmesi için öncesinde çok kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Gerek uçuş okulları olsun gerekse de pilotlar olsun, uçuşa gelecek bireylerin güvenliğini sağlamak ve gökyüzünde konforlu bir uçuşu mümkün kılmak adına yürüttükleri çalışmalar vardır. Sadece onların çalışması bu güzel aktiviteyi eşsiz ve keyifli kılmaz. Aynı zamanda uçuşa katılacak amatörlerin de üzerine düşen bir takım sorumluluklar bulunur. Yazının devamında yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm tarafların üzerine düşen görevleri açıklayacağız.

Uçuş okullarının bu alandaki başlıca görev sorumluluğu, bünyesinde gerçekleştirilen tüm uçuşların sorunsuz, güvenli ve keyifli geçmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda bünyesindeki pilotları organize eder ve uçuş saatlerini düzenler. Ayrıca pilotların mevzuat ve kurallara uyumlu bir şekilde hizmet verip vermediği kontrol eder. Ayrıca ekipmanların uçmaya elverişli olup olmadığı hakkında incelemelerde bulunur. Böylece bireysel hataların önüne geçilmiş olunur.

Diğer yandan pilotların yamaç paraşütünde dikkat etmesi gereken durumlara değinelim. İşin asli sorumluluğu onların üzerinde. Uçuştan önce ve sonrasını kapsayan tüm süreci onlar yönetir. Öncelikle her bir pilotun bu hizmeti vermek için yıllarca kurs programlarına katılıp yetkinlik sertifikası aldığını belirtmeliyiz. Sertifikası olmayan kişiler tandem atlayışı yapamazlar.

Yamaç paraşütünde pilotların görev ve sorumlulukları:

  • Öncelikle ekipmanların kontrolünü kusursuz bir biçimde yaparlar. Paraşütün her bir kısmını inceler ve sıradaki uçuş için elverişli olduğundan emin olurlar. Sonrasında da yedek paraşütün kontrolünü yaparlar.
  • Uçuş için hava şartlarının uygun olup olmadığını kontrol ederler. Rüzgar durumunun atlayış için elverişli olduğuna karar verdikten sonra uçuşu planlarlar. Müsaitlik olmaması durumunda iptal etme hakları vardır.
  • Bu aktiviteyi deneyimleyecek olan amatör bireylere uçuş öncesinde detaylı bir brifing verirler. Temel eğitim olarak da adlandırılan bu süreç yaklaşık yarım saat sürmektedir. Böylece katılımcılar aktiviteye daha hazır bir şekilde başlar.
  • Pist yoğunluğuna göre doğru atlayış zamanını hesaplarlar. Müsaitlik olması durumunda da atlayışı gerçekleştirirler.
  • Havada olunduğu süre boyunca tüm kontroller ve sorumluluklar pilota aittir. Paraşütü onlar yönetir ve ne zaman yere inileceğine, sürate ve manevralara onlar karar verir.

Yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında pilotların sorumlulukları bunlar. Yukarıdaki maddelere bir de pilotların kendilerini geliştirmesi gerektiğini yazmak mümkün. Deneyimi ve profesyonelliği artan pilotların sunduğu uçuş hizmeti her zaman daha konforlu ve sorunsuz ilerler. SKY Fethiye markasının bünyesinde yer alan pilotlar bölgenin en deneyimli ekiplerinden oluşmaktadır. Yaz sezonu geldiğinde Fethiye’de en iyi yamaç paraşütü firması arayışına girerseniz sizlere bir telefon kadar uzağız. Hayatınızın belki de en özel 25 dakikasını yaşayacağınız bu zaman diliminden keyif almanız için tüm misyonumuzu sizlere yansıtıyoruz.

Yamaç Paraşütü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yazın tatilinizi Fethiye Ölüdeniz bölgesinde planlıyorsanız buraya has bir aktivite olan yamaç paraşütü sporunu mutlaka deneyimlemelisiniz. Dünyanın birçok yerinden sadece bu aktivite için turistler akın ediyor. Çünkü uçma fikri Babadağ pistinde gerçeğe dönüşüyor. Deniz, kum, doğa ve güneş gibi güzelliklere bir de paragliding eklendiğinde unutulmaz bir tatil yaşanmış oluyor. Elbette bunun için bazı noktalara dikkat etmek gerekli. Yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesini eksiksiz uygulayan katılımcılar için süreç çok daha konforlu ve eğlenceli bir hale dönüşüyor.

Uçmak, eğer doğru koşullar sağlanıyorsa keyifli hale dönüşür. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Yamaç paraşütü yaparken nerelere dikkat etmeliyim? diye merak ediyorsanız sizler için kısa bir liste hazırladık. Bu önerilerimizi uyguladığınızda aktiviteyi unutulmaz kılacaksınız. İşte detaylar…

YouTube video

Yamaç Paraşütü Sırasında Ne Giymeliyim?

Bu aktivite büyük oranda yazın ve sıcak havalarda yapılmaktadır. Elbette bu da genelde yazlık kıyafetler ile atlayışa gelinmesini sağlıyor. Fakat yamaç paraşütüne giderken kıyafet konusuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Bunun için yeni veya özel bir kıyafet almanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken kendinizi rahat hissedeceğiniz bir şort giymek. Şort sayesinde güvenlik kemerleri sizleri rahatsız etmiyor. Üstünüze de bir atlet ya da yarım kollu t-shirt öneriyoruz.

Yamaç Paraşütü Gözlüğü Almalı mıyım?

Uzman pilotlar, atlayış sırasında katılımcıların mutlaka gözlük takmasını öneriyor. Zira gökyüzünde süzülürken yüze çarpan hava dalgası kimi zaman manzaranın tadını çıkarmanıza engel yaratabiliyor. Bunun için gözlük en ideal tercih. Günümüzde yamaç paraşütü gözlüğü satılan yerler var. Bunu temin edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki sıradan bir güneş gözlüğü de fazlasıyla ihtiyaçları karşılamaktadır.

yamac-parasutu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3
Yamaç Paraşütü Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yamaç Paraşütü Yaparken Hangi Ayakkabı Giyilir?

Kullanıcıların en çok merak ettiği sorunsallardan birisi de uçuş esnasında ne tür bir ayakkabının giyilmesi gerektiğidir. Yazlık bölge olduğu için çoğu zaman bireyler terlik ile bu aktiviteye gelebiliyor. Fakat SKY Fethiye ailesi olarak bunu önermiyoruz. Burada doğru olan tercih, spor ayakkabısı kullanmak. Çünkü iniş sırasında zemine ilk temasta spor ayakkabısı süreci daha da kolay hale getiriyor. Ayrıca internette satılan yamaç paraşütü ayakkabısı seçeneklerine de yönelebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nasıl Rezervasyon Yapılır?

Katılımcılar için yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında erken rezervasyon yapma konusu da bulunmaktadır. Çünkü sezon içinde bu aktiviteye gerek yurt içi gerekse de yurtdışından çok yoğun talep oluyor. Erken rezervasyon ile uçuş programları daha sağlıklı bir şekilde planlanıyor. Bu sayede hem Babadağ pistinde yerinizi alabiliyorsunuz hem de avantajlı fiyat politikalarından fazlasıyla yararlanma imkanınız oluyor.

Yamaç Paraşütü Kıyafetleri

Fethiye’de paraşütle atlamak için katılımcıların yanlarında herhangi bir özel ekipman getirmesine ihtiyaç duyulmaz. Uçuş okulu tüm gerekli malzemeleri katılımcılara temin eder. Fakat bireylerin kendi konforlarını arttırmaları için kıyafetlerine dikkat edilmesi istenir. Örneğin tay ya da şort giyerek sürtünmeyi önlersiniz. Ya da spor ayakkabısı ile geldiğinizde iniş sırasında çok rahat edersiniz. Gözlük kullanımı ise hava akımını göz temasından korur. Bu sayede manzaranın net bir şekilde tadını çıkarmak mümkün olur. Eğer yamaç paraşütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bir anlatım isterseniz SKY Fethiye iletişim araçlarını kullanabilirsiniz. Pilotlarımız 7/24 sizlere çağrı desteği veriyor.

 

İlginizi çekebilir: 2022 Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir