Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Kaç?

Adrenalin sporlarının bir yaş sınırı vardır. Yamaç paraşütü yaş sınırı nedir? sorusu da özellikle çocuklu ailelerin sıkça gündeme getirdiği bir konu. Ebeveynler uçarken çocuklarının da bu deneyimi yaşamasını istiyor. Günümüzde gökyüzü tutkunu minik birey sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Sivil havacılık kurallarına göre 16 yaş sınırı uygulanmaktadır. Yani kendi isteğiyle uçmanın yaşı on altıdır. Elbette bu rakam aile gözetimi altında daha da aşağıya inmektedir.

YouTube video

Yamaç paraşütüne katılmadan en üst yaş sınırı diye bir şey yok. Sağlığı elverişli olan her birey gönül rahatlığıyla atlayış gerçekleştirebiliyor. Bunun en son örneği geçtiğimiz yıllarda yaşandı. Şu an rekorlar kitabına göre yamaç paraşütü yapan en yaşlı kişi bir İskoç kadını. 104 yaşındaki Margaret bu atlayışıyla gençlere taş çıkarttı. Ayrıca ülkemizde de en yaşlı tandem uçuş yapan kişi yine bir kadın. 100 yaşındaki Düriye nine, torunlarının ısrarını kıramadı ve gökyüzünde bir kuş misali süzüldü.

Yamaç paraşütü yaş sınırı tablosu:

  • Üst yaş sınırı yok
  • Kendi isteğiyle katılım (+16 yaş)
  • Aile onayı ile katılım (4 – 16 yaş arası)

Paraşütle atlamak için reşit yaşı 18 değil 16 olarak belirlenmiştir. Bu yaş gurubundaki genç bireyler kendi arzularıyla rahatlıkla katılabiliyor. Bu sınırın aşağısındakilerin de katılma hakkı var. Ancak bunun için ailenin yazılı bir onay vermesi gerekiyor. Onay belgesi doldurulduktan sonra 4 yaş ve üzeri herkesi SKY Fethiye olarak uçuruyoruz. Her sezon 4 – 5 yaşında minik bireylerin yoğun ilgi gösterdiğini belirtmeliyiz. Sizler de çocuklarınızın özel bir deneyim yaşamasına imkan tanıyabilirsiniz. Hem kimbilir, belki de geleceğin paraşüt pilotu olma yolunda ilk adımını atmış olur.

yamac-parasutu-yas-siniri-nedir-2
Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir?

Yamaç Paraşütü İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekli?

Aslında bu soru için verilebilecek en doğru yanıt, kaç yaşında olunduğunun bir önemi olmadığıdır. Zira uçmak için sadece gökyüzünü sevmek ve orada olmayı arzulamak yeterlidir. Bu sebeple yamaç paraşütü yaş sınırı nedir? diye soranlara her zaman için 0 diyoruz. Yani herkes bu tutkunun bir ortağı olabilme fırsatına sahip.

Yaş konusunda aslında önemli bir detay da sağlıktır. Uçmak için herhangi bir sağlık probleminin olmaması önemli bir faktör. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı bunların başında geliyor. Bu tür sağlık problemleri gökyüzünde sorun yaşama riski barındırıyor. Ayrıca aşırı yükseklik korkusu olanların da yamaç paraşütü yapması pek de mümkün olmamaktadır.

4 yaşında uçma fikri çoğu zaman ailelerin garipseyerek baktığı bir durum. Oysa şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki minik bireyler, yetişkinlerden çok daha rahat ve keyif alarak uçmaktadır. Bunu yüzlerce defa deneyimledik. 2022 yılında da çok sayıda çocuk için rezervasyon aldık. Aslında işin psikolojik boyutu da var. Bu yaşta yamaç paraşütü yapan çocuklar gelecekte yükseklik korkusu yaşamıyor ve bir o kadar da kendilerine olan güvenleri artıyor.

Çocuklar Paraşütle Atlayabilir mi?

Aileler bu soruyu çok sık gündeme getiriyor. En temel haliyle evet, 4 yaşından büyük tüm çocuklar gökyüzünde bir kuşa gibi süzülebilir. Üstelik hiç korkmadan ve anın tadını fazlasıyla çıkararak bunu yapmaktadır. Bu aktivite aileler için de bir fırsat. Küçük yaşta gökyüzünü ve yüksekliği sevmelerini sağlayabilirler. Zaten çocuklar henüz yükseklik ya da derinlik korkusu ile tanışmadıkları için uçuş esnasında herhangi bir sorun yaşamıyorlar.

Aile rezervasyonlarınızı SKY Fethiye firması üzerinden yapabilirsiniz. Sizlere uçuş öncesi detaylı bir brifing veriyoruz. Böylece uçuşa hazır bir şekilde başlıyorsunuz. Detaylı bilgi için lütfen SKY Fethiye çağrı merkezi ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir