Yedek Paraşüt Nedir? | Özellikleri ve Modelleri

Yedek Paraşüt Nedir?

Yedek paraşüt nedir? yazımıza başlamadan önce böyle bir duruma ihtiyaç duymamanızı diliyoruz. Çünkü acil durumlarda bu ekipmana ihtiyaç duyuluyor. Pilotlar ve turistler için hayat ile ölüm arasındaki ince çizgiyi belirler yedek paraşütler. Bilindiği üzere uçuşlar ana paraşütle yapılmaktadır. Daha kapsamlı bir donanımdadır bu ekipmanlar. Büyük oranda tüm uçuşlardan kusursuz bir süreç elde edilir ana paraşüt sayesinde. Ancak nadir de olsa arıza çıkarabildiği oluyor. İşte bu nokta da yedek paraşüte ihtiyaç duyuluyor.

Yedek Paraşüt Özellikleri ve Modelleri

Günümüzde her türlü paraşüt yoluyla uçmayı hedefleyen pilot, muhakkak yedek paraşüt bulundurması gerekiyor. Askeriyelerdeki paraşüt erleri de muhakkak çantalarında yedek bir paraşüt ekipmanı bulundururlar. Zaten ana paraşüt başlı başına sağlam bir ekipmandır. Üstüne bir de yedeği eklenince pilotun düşme ihtimali neredeyse sıfıra iniyor. Hayat kurtaran bir ekipmandan bahsediyoruz. Ebatları, modelleri ve renkleri farklı üretilebiliyor. Birkaç kriter dışında değişken üretime sahip olabilir.

Günümüzde çok sayıda farklı tip yedek paraşüt bulunuyor. Ancak en sık kullanılanları 4 ana grupta toplamak mümkün. Yedek paraşüt nedir? sorusunu daha yakından anlayacağınız o dört ekipman türünü sizler için açıkladık. İşte detaylar…

yedek-parasut-nedir-1
Yedek Paraşüt Nedir?

Daire Yedek Paraşüt Modeli

Yamaç paraşütü sporunda en fazla kullanılan yedek paraşüttür. Hatta %90’dan fazla bir orana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yedek paraşüt nedir? sorusunun önemini birkez daha bizlere gösteriyor. Genelde kubbe tipi olanı tercih edilse de daire tipleri de sıklıkla pilotlar tarafından tercih ediliyor. Zamanla birçok yenilik ile havada tutunma ve dayanıklılık oranları arttırıldı.

Kare Yedek Paraşüt Modeli

2000’li yılların başında USA hava indirme birliklerinin kullanmasıyla birlikte hayatımıza girmiş bir yedek paraşüt tipidir. Temelde T11 paraşütlerden uyarlama bir ekipmandır. Özel mühendisliği sayesinde donanmadaki yere çarpmaları neredeyse %50 oranda düşürmeyi başardı. Görünüm olarak dört ayaklı bir sehpayı andırmaktadır. Günümüzde tedavülden kalkmış durumda. Çünkü daha sağlıklı yedek paraşütler üretilmektedir.

Üçgen Yedek Paraşüt Modeli

Kara paraşütlere göre daha fazla süzülme yönlendirmesi yapılan bir yedek paraşüt çeşididir. İlk üretimi 1927 yılında yapıldı. Dünya ise onu ilk olarak 1970’lerin başında NASA’nın aya iniş görevinde tanıdı. Uzay araçlarının yumuşak iniş yapması için bilim adamları bu yedek paraşüt tipini kullandılar. 1996 yılında da yamaç paraşütü sporunda sık kullanılmaya başlandı. Çok sayıda avantajı olsa da katlanıp çantaya konulması pilotlara dezavantaj yaratıyordu. Bu sebeple de kullanım ömrünü günümüzde büyük oranda yitirdi.

Dikdörtgen Yedek Paraşüt Modeli

Yamaç paraşütündeki ana paraşütlerin atası olarak kabul edilir. Yedek paraşüt nedir? sorusunun da en temelini oluşturur. Hızı ve yönü kontrol edebildiğiniz bir mimari özelliği var. Ana paraşütle çok güzel biri uyumu var. Yedek elciğini çektiğinizde ana paraşüt mekanizmadan ayrılır ve yedek paraşüt 2 saniye içerisinde açılır. Açılması için 2 saniyelik bir serbest düşüş süresi yeterli oluyor. Kolay kolay twist olmaz ve rahatlıkla kumanda edilebilir. Dezavantaj olaraksa fiyatının yüksek olmasını bir de katlanmasının hayli zahmetli olmasını gösterebiliriz.

Eğer yamaç paraşütü sporunu yeni başlayanlardansanız sizlere tavsiyemiz daire yedek paraşüt kullanmanız. Katlanması ve havada kumanda edilmesi gayet kolaydır. Zorluk çekmezsiniz. Ayrıca fiyat ortalamaları da gayet idealdir. İlerleyen süreçlerde deneyim kazandığınızda dikdörtgen tipe geçebilirsiniz. Biraz fiyatının yüksek olduğunu belirtelim. Her şeyden önce altın nokta bir yedek paraşüte sahip olmanız gerektiğidir. Bireysel uçuşlar için de geçerli bu durum. Yedek paraşüt nedir? sorusunu yanıtladık.

YouTube video

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Yamaç Paraşütü Kadın Pilot ve 2022 Fiyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir